Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıfbank'ın altın hesabı 15 tona ulaştı

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ecesoy, geçen yıl altının cazip bir yatırım aracı olma olgusunun zaman zaman tartışma konusu haline geldiğini söyledi. Ecesoy, buna rağmen altın yatırımcısının fiyatlardaki dalgalanmaları alım fırsatı olarak değerlendirdiğini ve altın pozisyonlarını artırdığını söyledi. Ecesoy, Vakıfbank'ta fiziki olarak işlem gören Vakıfbank Altınları ve Yatırım Hesabı altın işlemlerine ilave olarak, Merkez Bankası'nca altınların zorunlu karşılığa sayılabilmesi kararının verilmesinin ardından, 2011 sonundan itibaren Altın Depo Hesabı uygulamasının önem kazandığını açıkladı.

BİN 550 DOLAR SINIRI

Vakıfbank müşterilerinin altın hesaplarındaki miktarın 15 ton civarında olduğunu belirten Ecesoy, "Faiz oranlarının tarihi düşük seviyelere gerilemesinin de etkisiyle yatırımcılar için geleneksel bir yatırım aracı olan altına yönelim artmakta ve fiyat seviyelerindeki düşüşleri yatırımcılar alım fırsatı olarak değerlendirmekteler. Bu ise altın depo hesaplarında bulunan altın miktarının her geçen gün artmasına neden oluyor" diye konuştu. Ecesoy, 2011 yılında FED başta olmak üzere diğer Merkez Bankarı'nın parasal genişleme programları sonucu global düzeyde bol likidite olgusu ve enflasyon kaygısıyla tarihi zirvelerini gören altının o tarihten beri gerileme yaşadığını söyledi. Ecesoy, "Özellikle düşük global büyüme nedeniyle enflasyon kaygılarının yatışmış olması ve hisse senedi gibi riskli varlıklara yönelik iştahın artmış olması altındaki düzeltme hareketinin devamını getirmiş durumda" dedi.

215 BİN MÜŞTERİ

1300 ons/dolar seviyesinde destek bulmasını bekledikleri altın için bu seviyelerde fiziksel altın talebinin de bir miktar arttığını belirten Ecesoy, "Kısa vadede 1300-1480 ons/dolar bandında seyretmesini beklediğimiz altının yeni yüksekler yapması için sert düzeltmenin başladığı 1550 ons/dolar seviyelerinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. Ecesoy, Türkiye'de altın bankacılığı faaliyetini ilk başlatan bankalardan biri olarak 25 yıldır bu alanda faaliyet gösterdiklerini söyledi. Ecesoy, "Bankamızda tasarruflarını altında değerlendirmekte olan müşteri sayımız hızla artmış ve bugün için 215 bini aşmıştır" dedi.

FARKLI ALTERNATİFLER VAR
Ecesoy
, bankanın ürünlerinden biri olan 'altın mevduatı' uygulamasının, özellikle son yıllarda altının uluslararası piyasalardaki fiyat hareketlerine ve beklentilere paralel olarak oldukça talep gördüğünü söyledi. Ecesoy, "İstanbul Altın Borsası'nda yatırımcıların ve müşterilerimizin altın alım satımına aracılık yapılmakta ve müşterilerimiz tarafından alım satımı yapılan altın, yatırım hesabında veya "Altın Çağı" olarak adlandırdığımız altın depo hesaplarında saklanmaktadır. Ayrıca Anapara Koruma Amaçlı Altın Fonları ihracı da gerçekleştiriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıfbank'ın altın hesabı 15 tona ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN