Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yapı Kredi altın birikimlerine odaklandı

Yapı Kredi altın birikimlerinin piyasaya kazandırılıp aktif hale getirilmesine odaklandı. Bankanın çalışmaları arasında vadelivadesiz altın mevduat ürünleri ile altın fonları bulunuyor

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Türk toplumu kültür olarak altını seviyor ve yatırımlarını bu doğrultuda yapıyor. Son zamanlarda görülen düşüşe rağmen altın ilgi görmeye devam ediyor. Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, 'yastık altı' olarak adlandırılan altınların sisteme kazandırılmasıyla bankalar ve altın yatırımcıları arasında daha aktif ve verimli bir piyasanın oluşacağını söyledi.

ZİYNETLER ŞUBEYE

Altın bankacılığı hizmetlerini sürekli geliştirdiklerini belirten Cemalcılar, "Yapı Kredi olarak altın birikimlerinin piyasaya kazandırılıp aktif hale getirilmesine odaklanan çalışmalar yapıyoruz" dedi. Cemalcılar sözlerini şöyle sürdürdü: "Hurda Altın toplama işlemlerimiz ile müşterilerimiz altınlarını ve ziynet eşyalarını şubelerimize getirebiliyorlar. Eksperlerimizin belirleyeceği değer karşılığında miligram altınları vadesiz altın mevduat hesaplarına yatırabiliyorlar. Müşterilerimiz isterlerse vadesiz altın mevduatı hesaplarındaki miligram altınları Vadeli Altın Mevduat hesaplarında da değerlendirebiliyorlar."

1 TL'YE ALTIN ALINIYOR

Vadesiz altın mevduatı ürünüyle minimum 1 TL karşılığında döviz işlemi yapar gibi altın (XAU) işlemi gerçekleştirilebildiğini söyleyen Cemalcılar, işçilik maliyeti ödemeden, az gramajlı altın alınabildiğini dile getirdi. Cemalcılar, Yapı Kredi Bankası'ndan tüm altın hesaplarına altın havalesi yapılabildiğini de vurguladı. Cemalcılar, "Yapı Kredi şubelerinden veya www.yapikredi. com.tr'den açılabilen vadesiz altın hesabı sahipleri, bu hesaplarını banka kartlarına ya da kredi kartlarına tanımlatarak altın alım-satım ve havale işlemlerini ATM kanalıyla da gerçekleştirebiliyor" diye konuştu.

ALTINA FAİZ KAZANCI

Vadesiz altın mevduatının daha çok bireysel müşteriler tarafından tercih edildiğini dile getiren Mehmet Cemalcılar, vadeli altın mevduatıyla da 31 günden 365 güne kadar vade seçenekleriyle altının getirisine ilaveten faiz kazancı sağlandığını belirtti. Cemalcılar sözlerini şöyle sürdürdü: "Ağırlıklı olarak Kişisel Bankacılık müşterilerimizin tercih ettiği vadeli/ vadesiz altın hesabı ürünlerimizin ortalama hesap büyüklükleri vadeli altın hesabında 31 bin lirayken vadesiz altın hesabında 6 bin TL civarında."

Fon'un yüzde 51'i altınla değerlendiriliyor
Yapı Kredi B Tipi Altın Fonu 2010 Mart ayından bu yana bankanın ürünleri arasında yer alıyor. Banka bu hizmetiyle yatırımcılara süresiz yatırım yapabilme imkânı sunuyor. Cemalcılar, Yapı Kredi B Tipi Altın Fonu'nun yüzde 51'inin devamlı olarak altın ve altına dayalı finansal araçlarla değerlendirildiğini belirtti. Cemalcılar sözlerini şöyle sürdürdü: "Fon stratejisi gereği, altın getirisinden yararlanmanın yanı sıra, sabit getirili menkul kıymetler ve ters repo işlemleriyle piyasalardaki fırsatları yakalamayı amaçlıyor. Ayrıca dünya altın piyasalarındaki fiyat gelişmelerini yatırımcısına yüksek oranda yansıtarak orta ve uzun vadede getiri sağlamayı hedefliyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yapı Kredi altın birikimlerine odaklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN