Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgede take-off zamanı

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Çözüm süreciyle birlikte hükümet Doğu'daki kritik yatırımlara hız verdi. Yapımına 2010'da başlanan ancak terör nedeniyle tamamlanamayan 1 milyon yolcu kapasiteli Yüksekova ve Şırnak-Cizre Havaalanı şantiyelerinde çalışmalara yeniden start verildi. Yüksekova bu yıl, Şırnak- Cizre Havaalanı da haziran sonunda tamamlanacak. Böylece Hakkâri ve Şırnak dünyaya açılacak.

HEDEF 1 MİLYON YOLCU

Yüksekova Havaalanı Altyapı Projesi Genel Koordinatörü Şükrü Şengezer, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, "Çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Pist boyu 3 bin 200 metre olacak. Altyapı için 40 milyon lira yatırım yapılacak. Hakkari Havaalanı'nın yıllık yolcu kapasitesi 1 milyon olacak" dedi. Alanda yer alacak binaların yapımı da tüm hızıyla sürüyor. Alt ve üst yapıya 120 milyon lira harcanacak. Cizre-İdil karayolu üzerinde 2 yıl önce temeli atılan Şırnak Havaalanı'nda haziranda deneme uçuşları yapılacak. DHMİ Genel Müdürü Orhan Birdal, Türkiye'nin dünyanın en önemli havacılık merkezi olduğunu belirterek, terminallerin yolcu kapasitesinin 200 milyona yükseldiğini söyledi.

'AVRUPA BU İHALEYİ KONUŞUYOR'
Ulaşt ırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'a yapılacak 3'üncü Havalimanı ihalesi ile ilgili olarak "Avrupa bu ihaleyi konuşuyor" dedi. Yıldırım, şöyle konuştu: "Bu iş çiçek gibi bir iş. O çukuru dolduracaksınız, sonra dünyanın en büyük havalimanlarından birini yapacaksınız. Bize 90 milyar para vereceksiniz. Türkiye havacılığı uçmaya devam ediyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgede take-off zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN