Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İSO'da 'Küçük' bir sürpriz olabilir

Türk iş dünyasının en büyük odalarından İSO ve İTO'da bugün başkanlık seçimi yapılıyor. İSO'da Bahçıvan adaylığını bir ay öncesinden açıklarken, mevcut Başkan Küçük'ün son dakika sürprizi yaparak 'Adayım' deme ihtimali bulunuyor

Giriş Tarihi: 22.5.2013
Bugün Türk iş dünyasının en önemli odalarında başkanlık seçiminin ilk adımı olan meslek komitelerinin seçimi yapılacak. İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyeleri bugün sandık başına giderek yönetim kurulunu belirleyecek olan meslek komitesi üyelerini seçecekler. Her iki odada şu ana kadar birer isim başkanlığa talip olduklarını açıkladı. İSO'da Erdal Bahçıvan, İTO'da ise İbrahim Çağlar adaylıklarını seçimlerden günlerce önce açıkladı. İşadamlarının asıl merak ettiği ise ismini açıklamayanlar oldu. İSO'da mevcut Başkan Tanıl Küçük, aday olup olmayacağını açıklamadı. Bu durum, Küçük'ün bugünkü meslek komitesi seçimlerinin sonuçlarına göre kararını vereceği yorumlarını yaptırıyor.

KÜÇÜK NABIZ YOKLAYACAK
İSO'nun etkin isimlerinden tam destek alamadığı belirtilen Küçük'ün meslek komitesi seçimlerinden sonra listeye bakarak, nabız yoklayacağı belirtiliyor. 18 bin üyesi bulunan, 46 meslek komitesine sahip İSO, bugün 105 meclis üyesini seçecek. İSO yönetimine talip olan isimlerin ilk bakacağı veri ise öncelikle meslek komitesinden seçilerek Meclis'e girebilmek. Bahçıvan ve henüz adaylığını açıklamayan Küçük'ün, meclis üyesi olarak seçildikleri takdirde adaylıkları geçerli olacak.

18 BİN ÜYEYE SAYGI

Halen İSO'nun Meclis Başkanlığı'nı yapan Erdal Bahçıvan, seçimlerden bir ay önce adaylığını açıklayarak 'Yarışta ben de varım' demişti. Ancak karşısına 'resmen' bir aday çıkmadı. Bahçıvan, adaylığını erken açıklamasının 18 bin üyeye duyduğu saygı nedeniyle olduğunu belirtti. "4 yılda bir yapılan İSO Başkanlık seçimlerine katılan üyelerin adaylarını tanıma hakkı var. Adaylığı açıklamak demokratik saygı gereğidir. Biz de bunu gerçekleştirdik" dedi. Bugüne kadar 46 meslek komitesiyle tek tek görüştüm. Tepkiler olumlu" dedi.

ÇAĞLAR İTO'DA TULUM ÇIKARIR
İTO'da ise seçimden günler öncesinde adaylığını İTO Meclis Başkanı İbrahim Çağlar'ın, seçimlerde 'tulum çıkaracağı' yorumları yapılıyor. NACE kodlaması sonrası meslek komitelerinde yaşanan sıkıntıları çözmek için gayret sarf eden Çağlar, İstanbullu tüccarların neredeyse ortak adayı olarak sandığa gidiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSO'da 'Küçük' bir sürpriz olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN