Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de genel kurul yapılamadı

Giriş Tarihi: 22.5.2013 16:18 Güncelleme Tarihi: 22.5.2013 16:19

İletişim Hizmetleri AŞ'nin bugün yapılması planlanan Genel Kurulu, çoğunluk sağlanamadığı için yapılamadı.

tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, şirket ana sözleşmesinde toplantı nisabının yüzde 51 olması, Turkcell Holding AŞ'nin yüzde 51 hisseye sahip olması ve Turkcell Holding AŞ temsilcisinin toplantıda hazır bulunmaması nedeniyle toplantı nisabının sağlanamadığı ve nisap yetersizliği nedeniyle toplantının yapılamadığı belirtildi. Turkcell İletişim AŞ, Genel Kurul toplantısının yapılamamasının ardından 2010, 2011, 2012 yılları Olağan Genel Kurul Toplantısı Tehir Tutanağı hazırlayarak KAP'ta yayımladı.


SPK MART AYINDA 3 İSİM ATAMIŞTI

Öte yandan Turkcell'de hakim ortaklar arasındaki anlaşmazlık ve devam eden davalar nedeniyle 2010 yılından bu yana Genel Kurul yapılamıyor.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) şirketin yönetim kuruluna üç bağımsız üye atanmasıyla bu yıl Genel Kurulun yapılabileceği beklentisi oluşmuştu.

SPK mart ayında yayımladığı bültende, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin, SPK'nın ''Kurumsal Yönetim İlkelerinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Tebliğ'i ile belirlenen Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum amacıyla, bağımsız yönetim kurulu üye atanması ile esas sözleşme değişikliklerini yapmadığı, söz konusu gerekliliklerin yerine getirilebilmesi için Turkcell'e gerekli sürenin verildiği belirtilerek şu ifadelere yer verilmişti:

"6362 sayılı SPK Kanunu'nun 17. maddesinin ikinci fıkrası hükmü uyarınca, Kurumsal Yönetim İlkelerinden bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi seçimine ilişkin uyum zorunluluğunun yerine getirilmesini teminen, şirketin Yönetim Kurulu üyelerinden Mehmet Bülent Ergin, Tero Erkki Kivisaari ve Oleg Adolfoviç Malis'in 6362 sayılı SPK Kanunu'nun 17. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca yönetim kurulu üyeliği görevinden alınarak, yerlerine Ahmet Akça, Atilla Koç ve Mehmet Hilmi Güler'in atanmasına, yönetim kurulu üyeliğine atanan kişilerin, yerlerine usulüne uygun olarak yeni bağımsız üyeler seçilip göreve başlayana ya da Kurulumuzca bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar görev yapmalarına, esas sözleşmesini Kurulumuzun Seri:IV, No:56 sayılı Tebliğ'i hükümlerine uygun olarak değiştirmesi için şirketin uyarılmasına, karar verilmiştir."


TURKCELL HİSSELERİ YÜZDE 3,35 DÜŞÜŞ KAYDETTİ

Borsa İstanbul'da işlem gören Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ hisseleri, Genel Kurulun yapılamamasının ardından dünkü kapanışa göre yüzde 3,35 oranında değer kaybetti.

2010 yılından bu yana yapılamayan Genel Kurulun yapılacağı ve birikmiş temettülerin dağıtılabileceğine yönelik beklentilerle geçen hafta başından bugüne kadar yükseliş eğilimi içinde olan Turkcell hisseleri yaklaşık yüzde 9 oranında değer kazanmıştı.

Bugün güne dengeli başlayan Turkcell hisseleri, Genel Kurulun gerekli çoğunluk sağlanamadığı için yapılamadığı haberinin geçmesiyle düşüşe geçti ve ilk seansı dünkü kapanışa göre yüzde 3,35 değer kaybıyla 11,55 liradan tamamladı.

Turkcell tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, şirket ana sözleşmesinde toplantı çoğunluğunun yüzde 51 olduğu ve şirketin yüzde 51 payına sahip Turkcell Holding AŞ temsilcisinin toplantıya katılmaması nedeniyle çoğunluğun sağlanamadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'de genel kurul yapılamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN