Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Altın hisse alırız özel teşvik veririz'

Hükümet yerli otomobil üretecek babayiğide her türlü desteği vermeye hazır. Bakan Zafer Çağlayan, "Yatırımcıyla teşvik konusunu tekrar konuşuruz. Devlet olarak altın hisse alıp yanında oluruz" dedi

Giriş Tarihi: 23.5.2013
Yerli otomobil üretimine büyük önem veren hükümet, yatırımcıya her türlü desteği vermeye hazır olduğunu açıkladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, konuyla ilgilenen yerli yatırımcıyla her türlü teşviki yeniden konuşabileceklerini belirtti. Çağlayan, "Özel teşvik de sunarız. Devlet olarak, altın hisse alarak yatırımı yapacak özel sektörün yanında olmayı da aklımıza koyduk" dedi.

BİNEKTE ISRAR YOK
Çağlayan, yerli otomobille Türkiye'nin dışa bağımlılığını azaltarak "göbek bağını" keseceklerini söyledi. Binek otomobilde ısrar etmediklerini belirten Çağlayan, "Amacımız aracın ihracatının da yapılması" diye konuştu. Türkiye'nin otomobil üretebilecek güce sahip olduğunu anlatan Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yan sanayimiz bir otomobilin yüzde 85'ini yapabilecek imkâna sahip. Türkiye otomobilini, uçağını, helikopterini de üretecek. İstiyorum ki; Hyundai denildiğinde Güney Kore, Toyota denildiğinde Japonya akla geldiği gibi Türkiye'yi işaret eden bir Türk otomobil markası olsun" dedi.

VW'ye mesaj
Otomobil üretiminde lisans alınan firmanın onayına bağlı olunduğunu belirten Çağlayan Volkswagen'le ilgili "Yatırım için Türkiye ile Polonya arasındalar. Volkswagen'e avantajlı olduğumuzu söyledim" dedi.

"Otomotivde etkin"
Kongreye konuk konuşmacı olarak katan Meksika eski Devlet Başkanı Felipe Calderon, "Otomotiv sanayisinde Türkiye ve Meksika verimli, etkin ve rekabetçi" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Altın hisse alırız özel teşvik veririz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN