Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TÜBİTAK'ın ilaçta yol haritası hazır

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, bilim dünyasının çok hızlı bir gelişim ve değişim içerisinde olduğunu belirterek, "2050'lerden sonra hayal bile edilemeyecek gelişmeler olacak" dedi.

Giriş Tarihi: 27.5.2013 15:23
Altunbaşak, TÜBİTAK Başkanlık Binası Feza Gürsey Konferans Salonunda düzenlenen "Medikal Biyoteknoloji Konferansı"nda yaptığı sunumda, dünyadaki küresel bilimlere bakıldığında, yaşam bilimleri, enerji, nanoteknoloji ve bilişim teknolojileri olmak üzere 4 başlığın gündeme geldiğini, yaşam bilimlerinin de bu alanlardan sıyrılarak bir adım daha ileriye çıktığını vurguladı.

Bilim ve teknoljinin dünyadaki gelişme seyrine değinen Altunbaşak, insanlığın artık hayat kitabını okumayı becerebildiğini, 21. yüzyılın ikinci yarısından itibaren de bu kitap üzerinde yorum yapabilecek seviyeye geleceğini ifade etti.

Altunbaşak, genom dizileminin bulunmasının medikal biyoloji açısından büyük bir öneme sahip olduğunu kaydederek, "2050'lerden şu anda hayal bile edemeyeceğimiz gelişmeler olacak" dedi.

Kök hücreler konusuna da değinen Altunbaşak, artık istenilen bir organın kök hücrelerden üretilebildiğini, ilk çalışması 3 milyar dolara mal olan genetik dizilemin de teknoljideki gelişmelerle birlikte 1 dolarlara kadar gerileyeceğini söyledi.

Altunbaşak, sağlık alanında kişiye özel tedavi ve cihazların çıktığını anımsatarak, yeni nesil ilaçların da artık deneme yanılma yoluyla değil bilgisayar ortamında üretildiği bilgisini verdi.

Türkiye'nin 25. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulunda (BTYK) sağlığın öncelikli alan ilan edildiğini kaydeden Altunbaşak, bunun geç kalınmış bir karar olduğunu ama zararın neresinde dönülürse kar olacağını ifade etti.


TÜRKİYE BU ALANDA NELER YAPABİLİR?

TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak, yaptıkları ihtiyaç ve fizibilite analizleri, stratejik (sürdürülebilirlik) araştırmalar ile dünyadaki eğilimlere bakıldığında ilaç, aşı, tıbbi tanı kitleri, biyo malzeme, biyomedikal ekipmanlarını odaklanılması gereken 5 alan olarak belirlediklerini dile getirdi.

Altunbaşak, söz konusu hedeflere ulaşmak için teknoloji yol haritaları oluşturduklarını da kaydetti.

1003, 1511 ve 1007 olmak üzere 3 program belirlediklerini söyleyen Altunbaşak, "1003" nolu programda çağrı bazlı programlar alındığını ve 2,5 milyon liraya kadar bütçe yapabildiğini, bu programa genel olarak akademik camiadan başvurular geldiğini ifade etti.

"1511" nolu programın, "1003"ün sanayi versiyonu olduğunu bildiren Altunbaşak, bu programda KOBİ'lere yüzde 75'e varan oranlarda hibe desteği verilebildiğine dikkati çekti.

Altunbaşak, "1007" nolu programın da mega projeler üzerine kurgulandığını belirterek, bu programada 50-100 milyon liralara varan destekler verilebildiğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TÜBİTAK'ın ilaçta yol haritası hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN