Tarihi anlaşmalara imza atıldı

Cumhurbaşkanı 'ün ziyaretinde, ikili ilişkilere yeni bir ivme kazandıracak bir dizi anlaşmalara imza atıldı.

Giriş Tarihi: 30.5.2013 14:47 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 11:34
Cumhurbaşkanı Gül ve Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ortak bildiriyi imzaladı. İki liderin hazır bulunduğu törende, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı Baymurat Hocamuhammedov Türkmen gazının Türkiye ulaştırılması konusunda işbirliğini öngören çerçeve anlaşmasına imza attı.

Ayrıca Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı Annageldi Yazmuradov ise tarım alanında teknik işbirliği protokolüne imza attı. , Türkmenistan Devlet Başkanı Yardımcısı Sapardurdu Toylıyev ile gençlik ve spor alanında işbirliği anlaşmasını imzaladı.

TİKA Başkanı Serdar Çam ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı Sapardurdy Toylıyev Sultan Alparslan'ın mezarının araştırılması ve türbesinin yapılmasına ve aynı zamanda sahabelerin mezarının bulunduğu türbenin restorasyonu ve çevre düzenlenmesine yönelik işbirliği protokolüne imza attı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşit Meredov dışişleri bakanlıkları arasında işbirliğine dair anlaşmayı ve diplomatların değişim konusundaki muhtırayı imzaladı.

Dışişleri bakanları hukuki ve cezai alanında adli yardımlaşma konusundaki işbirliği anlaşmasına da imza attı. Türkiye Sermaye Kurulu ile Türkmenistan Maliye Bakanlığı arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi anlaşmalara imza atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN