Merkez gözdağını yedi

Merkez, bir süredir dolar ve faizde atak başlatan lobiye teslim oldu. Başkan, sıkılaştırma mesajı verince dolar ve faiz düştü

Giriş Tarihi: 1.6.2013
Türkiye'nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkması ve Merkez Bankası'nın indirimi sonrasında tarihi düşük seviyelere gerileyen faiz, lobiyi harekete geçirdi. Hafta başından bu yana dolar ve faizde atak başlatıldı. Dün de piyasalarda baş döndüren bir hareket yaşandı. Sabah saatlerinde gelen dış ticaret açığı verileri bahanesiyle dolar 1.90 TL'ye, faiz de 1.5 ay aradan sonra yüzde 6'nın üzerine çıktı. Öğle saatlerinde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın parasal sıkılaştırma mesajıyla dolar 1.87 TL'ye kadar geriledi. Faiz ise yüzde 5.85'e indi. Ancak daha sonra yeniden yüzde 6.03'e çıktı.

Gerekirse tedbir alırım
Uluslararası Finans Kongresi'nde konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, likidite politikasında sıkı duruşa geçtiklerini belirterek, "Gerekirse önümüzdeki hafta döviz piyasasındaki yükselen tansiyonu düşürmek için ek tedbirler alabiliriz. Kısa süreli ek parasal sıkılaştırma yapabiliriz" dedi. Başçı, "Faizlerin yüksek kalması kredilerdeki büyümenin referans değere daha yakın olmasını sağlar" diye konuştu.

Dış açığa altın darbesi
Dış ticaret açığı nisanda canlanan iç talep ve kıymetli maden ithalatındaki artışın etkisiyle yüzde 55.1 artarak 10.3 milyar dolar oldu. Yılın ilk dört ayında ise açık 32.03 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ihracat yüzde 0.9 azalarak 12.52 milyar dolar, ithalat ise yüzde 18.4 artarak 22.82 milyar dolar oldu. Kıymetli maden ithalatı nisanda yüzde 302.3 artışla 2.56 milyar dolar, ilk 4 ayda ise yüzde 259 artışla 5.61 milyar dolar oldu.

158 milyar dolara ulaşırız
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, nisanda yakın ve Ortadoğu dışındaki tüm bölgelere ihracatta artış olduğunu söyleyerek, "2013'teki gidişat bizim için bir sürpriz değil. Orta Vadeli Program'da ihracat hedefimiz 158 milyar dolar. Buna ulaşacağız" dedi. Avrupa Birliği'nin ihracattaki payı 2012'ye göre yüzde 2.8 artarak 4.94 milyar dolar oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez gözdağını yedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN