Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşümde 50 bin konut yıkıldı

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm kapsamında depreme dayanıksız ya da kötü durumda olan 50 bin konutu yıktıklarını, yıl sonunda bu rakamın 200 bini bulacağını söyledi. Bayraktar, "2014 sonunda bu rakamın 400 bine ulaşmasını bekliyoruz" dedi. Şimdiye kadar yıkılan konutların yüzde 70'inin İstanbul'da, yüzde 30'unun ise diğer illerde bulunduğunu anlatan Bayraktar, "Ancak yeni planımızda yüzde 70 Anadolu illeri olacak. Van Erciş, Hakkâri, Gaziantep, İzmir'le devam edeceğiz. Hakkâri'nin örnek şehir olması için projelerimiz var" dedi.

3 milya rLIK KİRA YARDIMI

Kentsel dönüşümün bir yıllık bilançosuna göre, yaklaşık 4 bin hektarlık alanda 163 bin birim konut riskli ilan edildi. Hak sahiplerine 28.5 milyon lira kira yardımı yapıldı. Bakanlık, kentsel dönüşümün ilk 5 yıllık planlamasını da yaptı. Bu sürede 51 bin hektarda 570 alanın riskli ilan edileceği öngörülüyor. 5 yılda 1 milyon 350 bin birimin yıkımının tamamlanması planlanıyor. Yaklaşık 5 milyon 650 bin vatandaşın afet risklerine karşı can güvenliği sağlanacak. Kira yardımının ise 2 milyar 900 bin lirayı bulması bekleniyor.

Hayatıma mal olsa da imarı artırmam
İstanbul İnşaatçılar Derneği'nce düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Bayraktar,"İstanbul halkının menfaati doğrultusunda imar artışlarını engelleyeceğiz. Bu benim hayatıma da mal olsa ne olursa olsun engelleyeceğiz" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşümde 50 bin konut yıkıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN