Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Firmalar bu tavrın bedelini ağır öder

Giriş Tarihi: 4.6.2013

Başbakan Erdoğan, medyadaki reklam iptallerine tepkisini sürdürdü. Başbakan "Bunu yapan yerli ve yabancı firmalar bedelini çok ağır öder" dedi

Fas, Tunus ve Cezayir'e yapacağı resmi ziyaretten önce Yeşilköy-Atatürk Havalimanı'nda gündeme ilişkin konuları değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, reklam iptalleri konusundaki açıklamalarını sürdürdü. Başbakan yabancı menşeili ve Türkiye'den bazı firmaların, televizyon ile gazetelere verdiği reklam ve rezervasyonları iptal etmesiyle ilgili sert açıklamalarda bulundu. "Bunu kesinlikle doğru bulmuyorum" diyen Erdoğan, şunları söyledi: "Arkadaşlarım konuyla ilgili olarak gerekli ilişkileri kurarak, buna yönelik adımları atacaklar. Yerli ve yabancı firmalar bunu, olaylarla bağlantılı olarak yapıyorlarsa bedelini çok ağır öderler. Biz bunu hükümetimize yönelik, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünyada topladığı gayet güzel gelişmelere yönelik bir ideolojik ambargo olarak görürüz." Bununla ilgili de gerekli müdahaleleri yapacaklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Çünkü bu firmalar bizden her zaman ileri derecede destek görmüşlerdir. Bu ülkeyi onlar yönetmeyecekler, biz yöneteceğiz. Böyle bir tavrın içerisine girmeleri yanlıştır. Bunun 3-5 günlük konumlarını görmeye yönelik bir adım olduğuna inanıyorum. Düzelir diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

BORSA İNER ÇIKAR
Başbakan Erdoğan, gelişmeler nedeniyle borsanın düşüşe geçmesinin eylemlerle bağdaştırılamayacağına dikkat çekti. Başbakan, "Borsa iner çıkar. Her zaman istikrarlı bir çizgi takip etmez. Biz göreve geldiğimizde endeks 11 bin civarında idi. Daha sonra 90 binin üzerini gördü. Şimdi 3-5 bin puan iner, bir anda bakarsın 100 bini yakalar. Sürecin bütününe bakın" dedi.

REKLAM DÜNYASINDA İPTAL TARTIŞMASI
Taksim Gezi Parkı'nda yaşanan protestoların ardından medya ve reklam verenler arasında başlayan iptal tartışması sürüyor. Medyanın olayları kamuoyuna yansıtmakta yetersiz kaldığı iddiasıyla kimi ajansların gazete ve televizyonlara verdikleri ilanları çekmeleri kamuoyunun gündemine oturdu. Ancak reklam veren firmalardan bu konuda birbirinden farklı açıklamalar geldi. Kimi firmalar olaylar nedeniyle hedef kitlelerinin dikkatinin dağılması ve günün koşulları nedeniyle reklam vermediğini, kimi de kampanyalarının bugünün koşullarına uygun olmadığını açıklamasında bulundu. Ancak firmaların birçoğu bunun bir reklam iptali olmadığını verecekleri reklamın gündemin içeriğine uygun olmaması nedeniyle böyle bir karar aldıklarını bildirdi.

BAŞBAKAN AÇIKLADI

Tartışmayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün yaptığı "Aracı reklam kurumları gazetelere ve televizyonlara reklam vermiyormuş. Bu bir defa medya grupları için ve ülke ekonomisi için bir sıkıntı" açıklaması kamuoyunun gündemine taşımıştı. Tartışma dün de gündemde kalmayı sürdürdü.

KOŞULLAR REKLAMA UYGUN DEĞİL...
Gazete ve televizyonlara verdikleri ilanları ardı ardına çeken firmalardan çok az bir kısmından "Evet reklamlarımızı olaylar nedeniyle çektik" açıklaması geldi. Öte yandan kimi firmalar da "Bu konuda daha sonra açıklama yapacağız" demeyi tercih ederken, bu yönde herhangi bir açıklama gelmedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firmalar bu tavrın bedelini ağır öder
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN