Sigorta sektörü ekonominin teminatı

Giriş Tarihi: 4.6.2013

Tüketicilerin yatırımlarını, eşyalarını ve hatta sağlıklarını uygun sigorta primleriyle güvence altına alabileceğini söyleyen Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, ödenen bu primlerin ülke ekonomisine yatırım olarak geri döneceğini de söyledi

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, sigortanın özellikle gelişmekte olan ülke bireyleri açısından çok daha büyük önem taşıması gerektiğini belirtti. Gelişmekte olan ülkelerde gelir dağılımının düşük olduğunu ifade eden Ülken, "Her birey kısıtlı bir gelirle sınırsız ihtiyaçlarını karşılama mücadelesi veriyor. Bu da, edinilen değerlerin hasar görmesi halinde tüketicinin yenisini elde etmekte zorlanacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla, yatırımlarını güvence altına almayan bireyler yılların birikimini riske etmiş oluyor" şeklinde konuştu. Ülken, yılların emeğiyle kazandıklarını konut ya da otomobil gibi bir kıymete yatıranların düşük bedellerle sahip olabilecekleri bir sigorta poliçesinden kaçınarak, bu birikimi riske etmesinin temel nedeninin toplumdaki sigorta bilincinin yetersizliği olduğunu ifade etti. Tüketicinin binlerce liralık yatırımını, eşyasını ve hatta sağlığını uygun prim oranlarıyla güvence altına alabileceğini belirten Anadoyu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken, "Gelişmekte olan ülkelerdeki tüketici, tasarruf için büyük özverilerde bulunuyor. Bu nedenle aldığı ürün için daha çok güvenceye ihtiyaç duyuyor. Bireylerin gelecek güvencesi olarak edindikleri poliçelere ödedikleri primler, ülke ekonomisine de yatırım olarak geri dönüyor. Diğer bir deyişle sigortalılar sadece kendi yatırımlarını değil, ülke ekonomisine katkıda bulunarak geleceklerini de güvence altına alıyorlar. Bu nedenle, sigorta bilincinin artırılması gerekiyor" dedi.

"SİGORTA BİLİNCİ TABANA YAYILMALI"
Ülken, sigorta bilincinin tabana yayılması konusunda başta sektör temsilcileri olmak üzere her kesime büyük görevler düştüğünü söyledi. Sigortalılık oranı düşük olan ülkelerde, bireysel ve toplumsal birikimlerin büyük risk altında olduğunu söyleyen Ülken, bu oranın artırılmasının toplumdaki sigorta bilincinin yükseltilmesine bağlı olduğunu belirtti. Kuzey Amerika'da kişi başına düşen prim büyüklüğü ortalamasının 3 bin 815, Avrupa'da ise 1886 dolar olduğunu ifade eden Musa Ülken, "Türkiye'deyse bu 136 dolar. Bu rakam, dünya kişi başına prim büyüklüğü ortalaması olan 661 doların ancak yaklaşık beşte birini oluşturuyor. Kuşkusuz, prim üretimindeki bu durum gelir dağılımıyla açıklanabilir. Ancak, tüm gerekçenin gelir dağılımı olduğunu savunmak haksızlık olur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigorta sektörü ekonominin teminatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN