Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vârisim olur musun?

Almanya'da her yıl azalan doğum oranı aile şirketlerini vârissiz bıraktı. Asırlık şirketler "Vârisim ol" talebiyle Türkler'in kapısını çalıyor. Her yıl 71 bin firma el değiştirirken, işçi gurbetçiler patron koltuğuna oturuyor.

Giriş Tarihi: 4.6.2013
Avrupa'nın doğum oranı en düşük ülkelerinden Almanya'da aile şirketleri vâris bulmakta zorluk çekiyor. Şirketi devredecek yeni jenerasyonu olmayan kurucu aileler, Türk işadamları derneklerinin kapısını çalıyor. Bazı şirketlerse Türkiye'de iş yaptıkları firmalara ortaklık teklif ediyor. Almanya'da şirket satın almalarına aracılık eden hukukçu Abdullah Emili, "Ülkede her yıl 22 bin KOBİ devrediliyor. Bu şirketler Alman ekonomisinin yüzde 35'ini oluşturuyor. Şirketlerin sadece yüzde 54'ü aile fertlerine devredilebiliyor. Biz de Türk- Alman ticaret dernekleri olarak bir çalışma başlattık. Türkler'in satın alımlarını artırmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Alman Teşvik Bankaları Grubu (KfW) rakamlarına göre Almanya'da her yıl 71 bin şirket el değiştiriyor.

500 BİN ŞİRKET DEVREDİLECEK
Konuyla ilgili resmi bir çalışma başlatan Türk dernekleri, önümüzdeki yılları da kapsayan bir potansiyel satın alma raporu hazırladı. İstihbarat çalışmalarının bankalar ve özel bağlantılarla yürütüldüğünü söyleyen Abdullah Emili, "Potansiyel araştırmamıza göre Almanya'da 500 bin şirket devredilmek üzere alıcı bekliyor" dedi.

İHRACATÇIYA TEKLİF VAR
Almanya'ya uzun yıllardır ihracat yapan ve burada önemli bağlantıları olan İstanbul merkezli bir Türk şirketinin yönetim kurulu üyesi de, "Alman KOBİ'ler aile adının devam etmesi şartıyla şirketlerini bilabedel satın almamız için kapımızı çalıyor" diye konuştu. Konya kökenli aile şirketi Selçuklu Holding'in Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Öncel de, Almanya'ya ihracat yapan, kurumsal Türk şirketlerinin benzer teklifler aldıklarını ifade etti.

ALMANLAR DOĞURMAKTAN VAZGEÇTİ
Almanya , 2010'a kadar doğum oranı yıldan yıla azalan bir ülkeydi. İlk kez 2010'da 3.6 oranında doğum artışı yaşanması, ülkede büyük sevince neden olmuştu. Ancak bu rakam tekrarlamadı. Federal Nüfus Araştırmaları Enstitüsü'nün verilerine göre geçen yıl ülkedeki doğum oranı yüzde 1.39 oldu. Almanya bu oranla Avrupa'nın doğum oranında 11'inci ülkesi durumunda.

333 YILLIK ŞİRKETİ ALDI
Almanya'da vâris sıkıntısından şirket satışının en yeni örneklerinden biri geçtiğimiz ay Helmstadt'da yaşandı. 1680'de kurulan inşaat malzemeleri ve demir-çelik dağıtım şirketi August Fuhrmann adlı şirket, Bayburt kökenli gurbetçi bir ailenin oğlu Ersin Bayraktar tarafından satın alındı. Almanya'da inşaattan lojistiğe kadar birçok alanda faaliyet gösteren Bayraktar Holding'in sahibi Ersin Bayraktar, şöyle konuştu: "333 yıllık bir aile şirketi. 76 ve 78 yaşlarındaki iki kardeşin varisleri yok. Piyasada önemli bir isimleri ve markaları olduğu için satın aldık." August Fuhrmann tarihinde bugüne kadar yabancı çalıştırılmamış. Bayraktar, bazı elemanların Türk patrondan rahatsız olduğunu belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vârisim olur musun?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN