Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tosyalı'dan Cezayir'e dev yatırım

Tosyalı Holding, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla 750 milyon dolarlık yatırımla Cezayir'de demir-çelik fabrikası açtı. Yılda 1 milyar dolar ciro beklenen tesiste 1.000 kişiye istihdam sağlanacak

Giriş Tarihi: 6.6.2013
Demir-çelik üreticisi Tosyalı Holding, yurtdışında dev bir yatırım hamlesi yaptı. Geçen yıl Doğu Avrupa'nın en büyük çelik üretim tesislerinden biri olan Karadağ'daki Zeljezara AD Niksic'i satın alan Tosyalı, 750 milyon dolarlık yatırımla Cezayir'in en büyük demir-çelik fabrikasını Oran şehrinde kurdu. Türkiye'nin yurtdışındaki en büyük çelik yatırımı olma özelliği taşıyan tesisin açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cezayir Başbakanı Abdelmalek Sellal yaptı. 1.000'den fazla kişiye istihdam sağlayan tesisin yıllık ciro hedefi ise 1 milyar dolar.

TÜRKİYE SİZİN DE EVİNİZ

2011'de temeli atılan tesisin açılışında konuşan Erdoğan, Cezayir'in Türkiye için hiçbir zaman uzak olmadığına vurgu yaptı. Geçen yıl Türkiye'yi 100 binden fazla Cezayirli turistin ziyaret ettiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bu sayı önemli olmakla birlikte yeterli değil. Türkiye sizin ikinci değil, asli evinizdir. Lütfen her fırsatta gelin, misafirimiz olun" dedi.

TİCARET İKİYE KATLANACAK

Türkiye ile Cezayir'in her alanda çok iyi ilişkilere sahip olduğuna işaret eden Erdoğan, Türk yatırımcılarının Cezayir'de 200'e yakın projeleri bulunduğunu, 5 milyar dolar olan iki ülke arasındaki ticaret hacminin kısa sürede 10 milyar dolara ulaşacağını kaydetti.

1.2 MİLYON TON ÇELİK ÜRETECEK
Fabrika, yıllık 1 milyon 250 bin ton sıvı çelik üretim kapasitesiyle bölgenin en büyük demir-çelik yatırımı olma özelliği taşıyor. Yüksek teknolojiyle üretilecek ürünler, gelişen ve büyüyen Cezayir'in iç piyasasının ihtiyacını karşılayacak. Fabrika tamamlandığında 2014 sonunda istihdamını bin 400 kişiye ulaştırmayı hedefliyor. Tesislerin açılışında konuşan Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 60 yılı aşkın bilgi birikimi ve güçlü sermaye yapılarıyla özel sektörde en büyük çelik boru üreticisi konumunda olduklarını söyledi. "Bugün şirketimiz ve Türk çelik sektörü için tarihi bir gün" diyen Tosyalı, "Bölgesel büyüme hedefimiz kapsamında Cezayir'in en büyük özel sektör yatırımını yapıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tosyalı'dan Cezayir'e dev yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN