Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emlakta iptal yok

Reuters'ın 'öznesi olmayan' emlak haberine inşaatçılardan tepki yağdı. Sektör "Yatırımcı da gitmiyor satış da düşmüyor" dedi

Giriş Tarihi: 7.6.2013
İngiliz Reuters haber ajansının Gezi Parkı'ndaki eylemlere bağlı olarak yabancı yatırımcıların gayrimenkul sektöründen çekildiğine ilişkin haberler 'fos' çıktı. Reuters'ın önceki gün geçtiği yanıltıcı habere, inşaat sektöründen sert tepki geldi. İş dünyası "Son bir haftada tek bir yabancı yatırımcı bile Türkiye'den gitmedi" diyor. Konut satışlarının ise tam gaz devam ettiği söyleniyor.

AMAÇ FİYAT KIRDIRMAK
İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım, Taksim Gezi Parkı'ndaki olayların yabancıların Türkiye demokrasisine olan güvenini daha da artırdığını belirterek, "Kasıtlı haberlerin amacı yatırımcıyı paniklettirip, fiyat kırdırmak. Bütün dünya Türkiye'den gayrimenkul almak için adeta fırsat kolluyor" dedi.

HABER PROVAKATİF

Durbakayım, yabancı yatırımcılarda Türkiye'ye ilginin azaldığı yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Bu tamamen provakatif bir yaklaşım" dedi. Konut satın alanların uzun vadeli plan yaptığının altını çizen Durbakayım, "Hiçbir iptal söz konusu değil. Ne yurtiçi ne de yurtdışı yatırımcılarda olumsuz bir tavır var" diye konuştu.

Tek bir yabancı bile çıkmadı
GYODER Başkan Yardımcısı Işık Gökkaya da son bir haftada hiçbir yabancı yatırımcının Türkiye'den çıkmadığının altını çizdi. Gökkaya, bu yılın ilk çeyreğinde gayrimenkul satışlarında, 2012'nin aynı dönemine göre yüzde 89'luk artış olduğunu da vurguladı. Gökkaya "Haberdeki iddialar gerçeği yansıtmıyor" şeklinde kunuştu.

Satışlar son sürat devam
Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, satıştaki projelerinde herhangi bir durgunluğun söz konusu olmadığını belirtti. Çetinsaya, "İnşaat sektörünü direkt etkileyen bir durum yok. İptaller yaşanmadığı gibi, satışlar da son sürat devam ediyor" dedi.

Maksatlı haber yaptılar
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkan Yardımcısı Ali Dumankaya, ülkenin huzura ihtiyacı olduğunu, herkesin aklıselim davranması gerektiğini vurguladı. Dumankaya, gayrimenkul sektörünün uzun vadeli hareket ettiğini, maksatlı haberlerden olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi.

Olaylar demokrasi kanıtı
Ağaoğlu Şirketler Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Hasan Rahvalı, "Şu anda Suudi Arabistan'dan gelen bir yatırımcı heyeti var. Gezi Parkı olaylarını da bizzat görme imkânları oldu. Gösterileri 'Türkiye'de demokrasi olduğununun kanıtı' diye yorumladılar" dedi. Rahvalı, yabancı işadamlarından Türkiye hakkında olumsuz bir yoruma rastlamadıklarına dikkat çekerek, basının yorumlarının ise maksatlı olduğunu söyledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emlakta iptal yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN