Shopping Fest'te Gezi sessizliği

İstanbul Shopping Fest, Gezi Parkı olayları nedeniyle sessiz sedasız başladı. Birçok marka festivale katılmadı

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Bu yıl 3'üncüsü düzenlenen alışveriş festivali İstanbul Shopping Fest (İSF) dün sessiz sedasız başladı. Her yıl büyük coşku ve eğlencelerle açılışı yapılan festivale bu yıl Gezi Parkı olayları damgasını vurdu. İstiklal Caddesi'nde yapılması planlanan açılış töreni gerçekleştirilmedi.

GEÇEN YILKİ COŞKU YOK
Çeşitli konserler de ötelendi. 10 günü aşkın süredir yüksek ciro yapamayan perakendecinin festival havasına giremediği görüldü. AVM'lerde festivale özel yoğunluk gözlenmezken, birçok markanın da vitrinine Shopping Fest etiketi yapıştırmadığı dikkat çekti. İSF Genel Müdürü Füsun Tavus, Gezi Parkı olaylarının perakendecinin moralini bozduğunu söyledi. AVM'lerin de protestolardan nasibini aldığını belirten Tavus, "Ziyaretçi sayılarında düşüş var. Shopping Fest'in olumlu hava yaratacağını düşünüyorduk. Ancak, geçen yılki coşku şu an yok" dedi. TV reklamlarının önceki gün devreye girdiğini söyleyen Tavus, yabancı turistlerin de İstanbul'a yeni yeni gelmeye başladığını ifade etti. AVM'lerde Arap ziyaretçi sayısının azalması da dikkat çekti. Birçok mağaza müdürü Shopping Fest'in başladığını ancak kendilerinin bu kapsamda indirime girmediğini söyledi. Mağazalar yüzde 50-60'a varan rutin yaz indirimine başladı.

HEMEN TOPLANTI YAPACAĞIZ
İSF İcra Kurulu Başkanı Vahap Küçük, festivalin sessizliğini bozmak üzere bir iki gün içerisinde yönetim toplantısı yapacaklarını açıkladı. Küçük, "Festivale katılmayan markalardan katılım talep edeceğiz" dedi. İSF'nin 30 Haziran'a kadar süreceğini belirten Küçük, "Yurtdışından katılımda bir iptal söz konusu değil" dedi. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan da, festivale önümüzdeki günlerde markalardan geniş katılım olacağını söyledi.

HEDEF 8.5 MİLYARLIK CİRO
Füsun Tavus, İSF'nin 8.5 milyar liralık satış hedefinde bir sapma olmadığını açıkladı. Yabancı turistlerden de 500 milyon liralık bir ciro beklediklerini anlatan Tavus, "2012'de yabancıların kredi kartı harcama oranı bir önceki yıla göre yüzde 64 arttı. Bu yıl da artış olmasını bekliyoruz" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Shopping Fest'te Gezi sessizliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN