Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin gurur tablosu

Kiğılı'nın sahibi Abdullah Kiğılı, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi. 15 yaşında otistik bir çocuğu kataloglarında manken olarak kullanan işadamı "Kış kataloğumuzda da Ayberk olacak" diyor

Adı Ayberk Aksu. Yakışıklı, uzun boylu tıpkı bir manken gibi...Otistik...Erken tanı, özel eğitim ve tıbbi tedaviyle hastalığı yüzde 98'lerden 20'ye inmiş... Dünya yüzme şampiyonasına hazırlanan Ayberk piyano, golf ve yüzmede de çok yetenekli... Kiğılı'nın sahibi Abdullah Kığılı, Ayberk'i aldı ve Türkiye'de bir ilke imza attı. Sosyal sorumluluk kampanyası çerçevesinde ilk kez otistik bir çocuğu katalog çekimlerinde kullandı. Abdullah Kiğılı ile buluştuk. Bu işe nasıl karar verdiğini, duygularını, profesyonel mankenlerin fikirlerini aldık.

ARTIK MANKENİM AYBERK

Ayberk'le nasıl tanıştınız?
Ayberk'in annesi Naciye kızım gibidir. Güzel bir evlilik yaptı. Değerli eniştemizi buldu ve tanıştık. Sevgili kardeşimin otizmli çocuğu onu kabullendi. Çocuğu bugünlere getirdi. Sık sık görüşüyoruz. Bir gün yemekte buluştuk. Duygularıma hakim olamadım ve ağladım. Sonra da "Bu ne yakışıklı çocuk" dedim. Mağazaya gittik. Ayberk bizim kıyafetleri giydi, muhteşem oldu. Marka olarak da artık gençleştiğimiz için "Neden Ayberk'e modellik yaptırmıyoruz" diye düşündüm. Talimat verdim. Antalya'daki çekimde Amerikalı mankenlerin yanı sıra Ayberk'i de kullandık. Son derece başarılı oldu.
Devam edecek misiniz?
Önümüzdeki aylarda yapacağımız kış katalog çekiminde 6 sayfa kullanacağız. Bundan sonra da mankenimiz olacak. Amerikalılar'ı daha az kullanacağız. Kış katalogumuzda Ayberk 10 spor kıyafet giyecek.
Amerikalı mankenler projeyi nasıl karşıladı?
Onlar için ilginç bir deneyimdi. İşin detayını anlattığımızda çok mutlu oldular. Katalog için fotoğrafları çekerken çok eğlendik. Yaşayan bir katalog olmasını istiyorduk onu da başardık.
Türkiye'de bir ilksiniz değil mi?
Dünyada bunun örneği yok. Otistik bir genç model oluyor ve para kazanıyor. Ayberk'de ilk maaşını bizden aldı.
Otizmli çocuklar göz teması kuramadıkları için modellik yapmaları zor değil mi?
Annesiyle birlikte evde çalışmalar yapmışlar, birbirlerine poz vermişler. Ayberk otistik çocukların aksine insanlarla göz teması kurarak tüm tabuları yıktı. Ayberk'le biz de başarılı bir işe imza attık.
Ayberk çekimlerde nasıldı?
Düşünün hiçbir eğitimi yok. İlk kez katalog çekimlerinde yer alıyor. Ama fotomodeller gibi poz veriyor. Bu büyük bir başarı. Ayberk'in çekim sırasında yaşadığı mutluluk gözlerinden okunuyordu.

Artık Çin'de büyüyeceğiz
Yurtdışında nerede büyüyeceksiniz?
Şu anda yurtdışında 17 mağazamız var. Önümüzdeki hafta Çin'in Guangzhou şehrinde mağaza açıyoruz. Çin'de büyüyeceğiz. Kiğılı'nın anlamı Çince'de mutluluk demekmiş. Bu yüzden Çinliler ismimize aşina. Bu da bizim için ilginç oldu.

Peşpeşe açılan AVM'ler yamyam gibi
Sizce AVM sayısı az mı çok mu?
Bu işin suyu çıktı. 5 kilometrelik caddede 4-5 tane AVM yapılıyor. AVM'ler de pasta büyümediği için yamyam gibi yanındakinden alıyor. Bugün Anadolu'da bir şehir iki AVM'yi kaldırmıyor. Mesela Denizli, Gaziantep, Konya, Eskişehir'de ikinci AVM olması yanlış. Fizibiliteyi doğru yapmazsanız sistem yıkılıyor. Doğru yönetilemeyen AVM'ler 'ya okul ya hastane olur' dedim.
Kiralar dolardan TL'ye dönemedi. Şimdiki sorununuz nedir?
Kira meselesinde kimse ikna olmadı. Şimdi başka bir sorunumuz var. Normal şartlarda aylık cironun yüzde 10'u kadar kira ödersiniz. Bunu geçerse kârınızdan yersiniz. Türkiye'ye gelirken fizibilite yapmayıp bodoslama giren Avrupalılar ayarı bozdu. Yer kapmak için yüksek kiraları kabul ediyorlar. Fiyatları yükseltiyorlar.

Ekonomik istikrar 'dik' durmamızı sağladı
Abdullah Kiğılı'yla Gezi Parkı sonrasında başlayan eylemleri de konuştuk. Kiğılı söze "İyi ki ekonomimiz 12 yıl öncesi gibi değil" diyerek başladı. Nedenini ise şöyle açıkladı: "Bu olaylar 12 yıl önce olsaydı, durum çok daha vahim olurdu. Bugün işi ucuz atlattıysak, tek nedeni ekonomideki istikrardır. Bu dik durmamızı sağladı. 50 yıllık meslek hayatımın 40'ı yüzde 100-120 enflasyonla geçti. Bugün yıllık enflasyon 5-6'larda... Ekonomi nereden nereye geldi. Bunlar unutulmasın." Türkiye'de en çok 1990-2000 yılları arasındaki dönemin ıskalandığını anlatan Kiğılı, "Bu dönemde Avrupa ve Uzakdoğu ülkeleri gelişti. Biz ise Cumhuriyet tarihinin en kötü 10 yılını geçirdik. Yani tam ıskaladık. Gelen hükümetler ülkeyi çok kötü idare etti. 2001 krizi milattır. O dönemde dolar 680 liradan bin 680'lere çıktı. Hayat durdu. Mağazalarımızdan içeri giren yoktu. O günleri ne kadar çabuk unutuyoruz? Bu hükümet ekonomiyi tarihte hiç görmediğimiz kadar iyi yönetti" diye konuştu. İşe 1963'te Sultanhamam'da bir mağaza ve 4 çalışanla başladıklarını hatırlatan Kiğılı, şunları söyledi: "2001'de 209 çalışanımız, 15 mağazamız vardı. Bugün toplam 227 mağazamızda 2 bin kişi çalışıyor. Yani 12 yılda istihdamımız 10 kat, mağaza sayımız yüzde 150 artmış. Bunları sıfır banka kredisiyle yaptım. Ekonomik istikrarla bugüne geldik."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin gurur tablosu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN