Kale İtalya'da fabrika aldı

Giriş Tarihi: 10.6.2013

İtalya'nın en büyük karo seramik üreticilerinden Fincuoghi'yi satın alan Kale Seramik, hedef büyüttü. CEO Okyay, "Yatırımlar için gelişmekte olan ülkeler takibimizde" dedi

Avrupa'da şirket satın alan firmalar kervanına Türk seramik sektörünün önde gelen firmalarından Kale Grubu da katıldı. Grup, dünya seramik sektörünün merkezi konumundaki İtalya'da yaptığı yatırımla dikkatleri üzerine çekti. İtalya-Bologna'da kurulu Fincuoghi tesislerini satın alan firma, bu girişimiyle Avrupa'nın kalbine yerleşmiş oldu.

ÜRETİM KAPASİTESİ ARTACAK
Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Zeynep Bodur Okyay,"Burası bizim için seramikte yeni bir lig oldu. Bu fabrikada niş ürünlür üreteceğiz. İtalya'da bir seramik tesisinin yüzde 100 Türk sermayeli yabancı bir şirket tarafından satın alınması, daha birkaç yıl öncesine kadar neredeyse imkânsızdı. Zaten ilk başlarda çalışanlar da bu durumu çok yadırgadı. Buradaki fabrikayı söküp Türkiye'ye taşıyacağımızı düşünüyorlardı. Ancak bizi tanıdıktan sonra niyetimizin bu olmadığını öğrendiler. Okyay, yatırımın 2013'te de tüm ürünlerinin ihracatını kapsayacak şekilde genişleyeceğini söyledi. Yıllık üretim kapasitesi 4.5 milyon metrekare olan fabrikadan bu yıl 25 milyon euro ilave ciro elde edilmesi planlanıyor. Grubun cirosu ise geçen yıl 800 milyon TL'ye ulaştı.

Yatırımlar sürecek
Hem iç hem dış pazarlarda yoğun rekabetin yaşanacağı bir döneme girdiğimizi söyleyen Okyay, " Bu ortamda, marka yatırımlarımıza devam edip, konumlarını güçlendireceğiz. Kale Italia olarak bu yıl satışlarımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

En büyük üreticiler arasında
Kale Grubu, 5 bin 580 çalışanı, bin 300'e yakın tedarikçisi, 250'yi aşkın münhasır bayisi, 500 kayıtlı bayi ve tali bayi dahil 15 bin satış noktası ile ciddi bir istihdam yaratıyor. Avrupa'nın 3'üncü, dünyanın 12'nci en büyük seramik karo üreticisi konumundaki grup, yapı kimyasallarında ise üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye ve bölgesinde birinci, Avrupa'da ise 5'inci sıraya yerleşmiş durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kale İtalya'da fabrika aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN