Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Euro Bölgesi'nde dağılma paniği

Avrupa, Almanya Anayasa Mahkemesi'nin kurtarma politikaları kararının Euro Bölgesi'ni dağıtabileceği endişeleriyle çalkalandı

Giriş Tarihi: 11.6.2013
Euro Bölgesi bu haftaya endişeli bir bekleyiş ile girdi. Almanya'nın Euro Bölgesi'nden çıkmasına sebep olabilecek hukuki karar ihtimali ile ortak para biriminin de dağılabileceği belirtiliyor. Hakim Udo di Fabio'ya göre, Almanya Anayasa Mahkemesi'nde Euro Bölgesi'nin kurtarma politikaları için süren dava Almanya'yı eurodan çıkmaya zorlayabilir.

ALMANYA ECB KAPIŞMASI

Geçen yıla kadar mahkemenin euro uzmanı olan Di Fabio, Avrupa Parasal Birliği'nin kurtarma araçlarının yasaya aykırı bulunmasının Almanya ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) arasında tartışmaya neden olabileceğini, bu durumun da parasal birliği çökerteceğini söyledi. Di Fabio hazırladığı raporda, "ECB şu ana kadar kural dışı hareket etti. Bu hareketler ciddi. Mahkeme Almanya'nın anayasaya uygun olarak parasal birlik üyesi olup olamayacağına karar vermeli" diye yazdı.

Hollande aksini savunuyor:
Euroda kriz bitti
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Euro Bölgesi'nde dört yıldır devam eden borç krizinin sona erdiğini öne sürdü. Uzakdoğu ziyaretinde Japon işadamlarıyla bir araya gelen Hollande, "Japonya'da şunun bilinmesi gerekiyor ki Avrupa'daki kriz sona erdi" dedi. Avrupa'nın büyük bir bölümünde resesyon var ve işsizlik artıyor. Bölgede ekonomi son altı çeyrektir küçülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Euro Bölgesi'nde dağılma paniği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN