Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez'den dolara müdahale

Giriş Tarihi: 11.6.2013 09:46 Güncelleme Tarihi: 11.6.2013 17:57

Merkez Bankası, dövizdeki yükselişe karşı kısa süreli parasal sıkılaştırmaya başlayacağını duyurdu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz piyasasındaki aşırı oynaklığın fiyat istikrarı ve finansal istikrar üzerindeki olası etkilerini gidermek amacıyla gerekli görülen günlerde kısa süreli ek parasal sıkılaştırma uygulamalarının başlatılmasına karar verildiğini bildirdi.

Merkez Bankası'ndan yapılan duyuruda son bir aylık dönemde yurt dışı ve yurt içi gelişmeler nedeniyle döviz piyasasında aşırı oynaklık gözlendiği belirtilerek, "Döviz piyasasındaki aşırı oynaklığın fiyat istikrarı ve finansal istikrar üzerindeki olası etkilerini gidermek amacıyla gerekli görülen günlerde kısa süreli ek parasal sıkılaştırma uygulamalarının başlatılmasına karar verilmiştir" denildi.

Ek parasal sıkılaştırma asıl olarak açık piyasa işlemleri yoluyla sağlanacağı ifade edilen duyuruda, şunlar kaydedildi:

"Politika faizinden yapılan fonlama miktarı geçici bir süre için azaltılarak normal günler için ilan edilen alt sınırın altına düşürülebilecektir. Gerekli görülmesi halinde bu işlemleri destekleyici yönde, sterilize edilmemiş (etkili) gün içi döviz satım ihalelerinin veya doğrudan müdahalelerin kullanılması da söz konusu olabilecektir. Ek parasal sıkılaştırmanın güçlü, etkili ve geçici olması esastır. Uygulamanın süresi döviz piyasasındaki oynaklığın seyrine bağlı olarak değişebilecektir."


TCMB'DEN DÖVİZ SATIM İHALELERİNE İLİŞKİN DUYURU

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutarın her bir ihalede 50 milyon dolar olacağını, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamının karşılanacağını bildirdi.

TCMB'den yapılan duyuruya göre, 11 Haziran 2013 tarihli "Kısa Süreli Ek Parasal Sıkılaştırmaya İlişkin Basın Duyurusu"nda belirtildiği üzere kısa süreli ek parasal sıkılaştırmanın desteklenmesi amacıyla TCMB'nin bugünden itibaren gerekli gördüğü günlerde gün içinde döviz satım ihaleleri açabileceği ve gün içi ihalelerde satımı yapılacak tutarın her bir ihalede 50 milyon dolar olacağı ve gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacağı kaydedildi.

Gün içi döviz satım ihale esasları ise şu şekilde açıklandı:

"Gün içi ihaleye, döviz ve efektif piyasalarında işlem yapmaya yetkili bankalar katılabilecektir. İhale numarası ve ihaleye ait diğer ayrıntılar Reuters sisteminin "CBTQ" sayfasında ilan edilecektir. Bankalar ihale tekliflerini döviz satım ihalesi ilanını takip eden on beş dakikalık (15 dakika) süre içinde verebileceklerdir. Teklifler TCMB Ödeme Sistemleri İhale Sistemi (İhS) sistemi aracılığı ile gönderilecektir. İhale çoklu fiyat ihalesi yöntemi ile yapılacaktır. İhale sonuçları Reuters sisteminin "CBTQ" sayfasında teklif verme süresinin bitimini takip eden 15 dakika içinde ilan edilecektir. İhalede teklif miktarı en az 1 milyon ABD Doları ve katları üzerinden verilecektir. Her bir bankanın ihalede verebileceği en yüksek teklif tutarı toplam ihale tutarının yüzde 20'si ile sınırlı olacaktır.

Bankalar verdikleri teklif tutarlarını ve fiyatlarını ihale süresince değiştiremeyeceklerdir. Satımı yapılacak tutar her bir ihalede 50 milyon ABD Doları olacak, gelen tekliflerin ihale miktarına kadar olan kısmının tamamı karşılanacaktır. İhalenin kesildiği fiyatta birden fazla teklif olması halinde dağıtım oransal olarak yapılacaktır. İhale yükümlülüğünü yerine getirmeyen bankalara döviz ve efektif Piyasaları Uygulama Talimatı çerçevesinde müeyyide uygulanacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez'den dolara müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN