Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir tek TÜSİAD anlamadı

Başbakan Erdoğan'ın "faiz lobisi" çıkışından sonra bakanlardan, siyasilere ve işadamlarına kadar herkes lobinin tanımını yaptı. Bir tek TÜSİAD Başkanı hariç...

Giriş Tarihi: 13.6.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı olaylarından sonra işaret ettiği faiz lobisi Türkiye'nin gündemine oturdu. TÜSİAD dışında herkes lobiyi tarif etti. Patronlar Kulübü'nün başkanı Muharrem Yılmaz, "Benim faiz lobisiyle ilgili biraz sıkıntım var. Anlamakta güçlük çekiyorum. Ne kastedildiğini anlamıyorum" dedi. Bursa'da konuşan Yılmaz, şunları söyledi: "Elinde faiz elde etmek için Hazine kağıdı bulunduranın, şu anda geliri düştü, zarar ediyor. Dövizini bozup faize yatıranlar da zararda. Çünkü daha yüksek yerden döviz alıyor. Yani kimsenin ekonomideki bu gelişmeden bir kâr çıkartabileceğini düşünmüyorum. Benim ekonomi bilgim bugün bu alanda menfaat sağlayabilen olduğunu düşündürmüyor." Geçmişte verdikleri ilanlarla hükümet deviren, 28 Şubat sürecine müdahil olan kurumun başkanına Ecevit ve Demirel boykotları hatırlatıldı. Yılmaz ilginç bir açıklama yaptı: "Tarihi bilgiye çok hakim değilim."

OLİGARŞİK SERMAYE İNSANLARI İSTİSMAR EDİYOR
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ise faiz lobisinin Türkiye'yi yönetilebilir bir ülke olmaktan uzaklaştırmaya çalıştığını ifade etti. Soylu, "Sayın Başbakanımız bunun adresini çok açık bir şekilde vermiştir; faiz lobisi" dedi. Soylu, bu insanları istismar edenlerin "oligarşik sermaye" denilen kesim olduğuna işaret etti. AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu üyesi Bülent Gedikli, "Bankalar kredi faizlerini artırarak, vatandaşı faiz tuzağı ile kandırmak istiyorlar" dedi.

SPEKÜLATÖRLER AKLIMA GELİYOR
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, faiz lobisi denildiğinde aklına spekülatörlerin geldiğini söyledi. Faizden nemalanan bir kesim bulunduğunu, eski günlere özlem duyanlar olduğunu ifade eden Şimşek "Türkiye bu stres testinden sağlam bir şekilde çıkacaktır" dedi. Şimşek, "Gezi Parkı olayları özelleştirmeleri çok etkilemez. Geçen hafta borsadan sınırlı bir çıkış oldu" diye konuştu.

ERDEM BAŞÇI DA TARİF YAPTI
Giresun'da konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da "Her ülkede faizlerin düşmesini de yükselmesini isteyenler olabilir. Burada esas risk olan hem dövizin hem de faizin yükseldiği durumlardır" dedi. Başçı, küresel tedirginliğin artmasıyla birlikte mayıs ayı başından itibaren Türkiye'den 8 milyar dolar çıkış gerçekleştiğini, bunun üçte ikisinin yurtdışı kaynaklı olduğunu söyledi. Başçı, Türkiye'de reel faizlerin ise şu anda yüzde sıfıra (0) yakın bir yerde seyrettiğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tek TÜSİAD anlamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN