İngiltere'de bina topluyor

Giriş Tarihi: 13.6.2013

Sabancılar, Batı'da gayrimenkul toplamaya devam ediyor. Esas Holding'in patronu Ali Sabancı, Londra'da 71 milyon TL'ye 88 yıllık binayı aldı. Sedes Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Demir Sabancı ise mayısta aldığı binayla New York'taki portföyünü dörde çıkardı

Küresel ekonomik krizle birlikte Avrupa'da emlak fiyatlarının düşmesi Türk yatırımcıları cezbetti. Emlak avına çıkan Türk işadamlarının rotasında Avrupa ve ABD var. Türkler arasında yurtdışında en fazla gayrimenkul alanlar ise Sabancı ailesi. Sabancı Holding'deki hisselerini satarak kendi işlerine yönelen Demir Sabancı ve Ali Sabancı, ABD ve İngiltere'de peş peşe gayrimenkul alımına başladı. Esas Holding ve Pegasus Havayolları'nın patronu Ali Sabancı, Londra'daki gayrimenkullerine bir yenisini daha ekledi. Ali Sabancı, Londra'daki tarihi bir binayı 24 milyon pound'a (71 milyon lira) satın aldı.

1925'TE İNŞA EDİLDİ

Sabancı, 1925'te yapılan ve İngiltere'deki modern mimarinin ilk örneklerinden olan 6 katlı Summit House'la birlikte bu ülkedeki emlak varlığını 7'ye çıkarmış oldu. Körfez fonlarının ilgi gösterdiği Londra'da Esas Holding'in portföyündeki yatırımların tutarı 250 milyon sterlini buluyor. Esas Gayrimenkul adıyla çalışan holdingin Stevenage'da trafiğe kapalı bir alışveriş caddesi, Middlesbrough, Runcorn ve Barnsley'de üç AVM'si var.

DEMİR'İN İLGİSİ MANHATAN'A
Sabancı Holding'den ayrılarak Sedes'i kuran Demir Sabancı ise gayrimenkulde ABD'yi tercih ediyor. Küresel finansın üssü Manhattan'da bina toplayan ve emlak kralı Donald Trump'a benzetilen Demir Sabancı mayısta aldığı binayla portföyünü dörde çıkardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere'de bina topluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN