Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomistler Fransa ekonomisi için karamsar

Avrupa Birliği'nin güçlü ekonomilerinden Fransa'ya ilişkin kaygılar sürerken, ekonomistler Fransa'nın geleceğine ilişkin olumsuz bir beklenti içerisinde olduklarını ifade etti.

Giriş Tarihi: 14.6.2013 12:23
Fransa'da işsizliğin, 1998 yılından bu yana en yüksek seviye olan yüzde 10,8 oranına ulaştığı yönündeki açıklamaları değerlendiren Carnegie Mellon Üniversitesi Politik Ekonomi Profesörü Allan Meltzer, Fransa için görünümün kötü olduğunu belirtti.

Allan Meltzer, Fransız ekonomisinde asıl sorunun rekabete dayalı olmamasından kaynaklandığını kaydederek, Fransa'da üretim maliyetlerinin, Almanya, Hollanda, ABD, ve diğer ülkelerden çok daha yüksek olduğunun altını çizdi. Fransa'nın içinde bulunduğu zor durumdan kurtulabilmesi için çözüm aranması gerektiğini söyleyen Meltzer, benzer sorunlara sahip diğer ülkelerde kemer sıkma politikalarının sorunların gidermediğini hatırlattı.

"Benim, Fransa İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan'a önerim; sert kuzey ülkelerinden ayrışıp yumuşak bir avro bölgesi oluşturmaları yönünde" diyen Meltzer, bu ülkelerin, diğer ülkeler tarafından izlenen uygulanabilir mali politikaları kabul ettiği takdirde sert avroya katılabileceği görüşüne yer verdi. Meltzer, yurt içinde ve yurt dışında daha etkin biçimde rekabet edebilmenin, ekonomilerin istihdam ve büyümenin yenilenmesi ayrıca üretim maliyetlerinin azaltılmasıyla mümkün olabileceğini kaydetti.


"FRANSIZ FİRMALAR İŞE ALIMLARDA BELİRGİN BİR AYRIMCILIK UYGULUYOR"

ABD'li Cumberland Advisors Ekonomisti Bill Witherell ise Fransa'nın işsizlik durumunun ve ekonomisinin gençler için gereksiz bir yük olduğunu belirtti. Witherell, Fransa'nın bütün bir neslinin ekonomik refaha katkı sağlayamaz hale geldiğini kaydetti.

Fransa ekonomisindeki sorunlara ana neden olarak, sınırlayıcı emek reformlarının ve kötü tasarlanmış yardım sistemlerinin reddedilmesini gösteren Witherell, diğer etkenlerin ise girişimcilere ve ekonomiye dost olmayan politikalarla Fransız firmalarının işe alımlarda uyguladığı belirgin ayrımcılık olduğunu vurguladı.

Fransa'nın işsizlik rakamlarının, küresel ekonomide ve Avrupa'da konjonktürel bir değişimi yansıttığını anlatan Witherell, "İngiltere, Almanya ve İspanya gibi diğer Avrupa ekonomileri azımsanmayacak derecede yapısal iş piyasası reformları yaptı. Fransız hisse senetleri buna rağmen komşularıyla karşılaştırıldığında iyi durumda seyrediyor. Yüksek işsizlik oranları sosyal huzursuzluğa yol açmadıkça muhtemelen bu şekilde devam eder" dedi.


FRANSA İŞSİZLİK ORANI 2012'NİN SON ÇEYREĞİNDE 10,6

Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, bu yılın sonunda yükselen işsizliği tersine çevireceğine söz vermişti ancak uzmanlar bu artışlarla pek mümkün görünmediği görüşünde. Bazı ekonomistler en azından gelecek yılın sonuna kadar işsizliğin zirve seviyeye çıkmayacağı görüşünü savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomistler Fransa ekonomisi için karamsar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN