Shopping Fest'e 'baba' dopingi

Gezi Parkı olaylarıyla sönük başlayan İstanbul Shopping Fest'i Babalar Günü hareketlendirdi. Son 4 gündür cirolar yüzde 30 artarken, babalar için 1 milyar lira harcanması bekleniyor

Giriş Tarihi: 14.6.2013
Bu pazar kutlanacak olan Babalar Günü, Gezi Parkı olayları nedeniyle tatsız başlayan İstanbul Shopping Fest'e (İSF) doping oldu. 10 Haziran'da başlayan ancak yeterli ilgi göremeyen İSF, Babalar Günü'ne özel yapılan ekstra indirim ve promosyonlarla hareketlendi. Hafta başından itibaren cirolarda yüzde 10 ila 30 arasında artış kaydedildi.

HEDEF 1 MİLYAR LİRALIK CİRO

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Hüseyin Doğan, ertelenen talebin son 4 gündür devreye girdiğini söyledi. Doğan, "Babalar Günü heyecanımız sürüyor. Perakende piyasasında normalleşme başladı. Satışların bu ay pik yapacağını düşünüyoruz" dedi. Babalar Günü dolayısıyla geçen yıl 1 milyar liranın üzerinde harcama gerçekleştiği kaydedildi. Bu yılki cironun da aynı seviyede olacağını belirten Doğan, "Shopping Fest sönük başladı. Ancak cirolar her geçen gün artıyor" şeklinde konuştu. İSF'nin yanı sıra Babalar Günü'ne özel promosyonlar da devreye girdi. Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, festivale özel yüzde 40 indirim yaptıklarını, ancak Babalar Günü dolayısıyla da bazı markalarında ekstra promosyonlar uyguladıklarını söyledi. Arar, satışların bu ay yüzde 15 arttığına dikkat çekerek, "Bu ayki satışların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5-10 daha yüksek olacağını düşünüyoruz" dedi.

Süvari'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun:
Ciromuz yüzde 22 arttı
Süvari'nin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Coşkun, satışların son günlerde arttığını söyledi. Coşkun, geçen yılın aynı dönemine göre cironun yüzde 22 arttığını açıkladı. Bu ayı yüzde 30'luk bir artışla kapatacaklarını belirten Coşkun şöyle konuştu: "Satışlarda İSF mi yoksa Babalar Günü mü etkili oldu bilemiyoruz. Ancak İSF'nin etkisinin önümüzdeki günlerde daha da artmasını bekliyoruz."

Hatemoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Hatem Saykı:
Ertelenmiş talep devrede
Gezi Parkı olayları nedeniyle bölgesel ciro düşüşleri yaşanıyor. Ancak onlarca mağazası olan firmalar bunun etkisini çok da fazla hissetmiyor. Hatemoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Hatem Saykı, Ankara'da bazı mağazalarında ciro kaybettiklerini ancak genel ciroda yüzde 13 artış kaydettiklerini açıkladı. Saykı da ertelenmiş talebin devreye girdiğini işaret ederek, "İşlerin açılacağını tahmin ediyoruz" dedi.

BATİAD Başkanı Doğan Bakırcı:
Toptan satış uçuşa geçti
Erkek giyimde toptan satışın önemli merkezlerinden Bayrampaşa'da da satışlar artıyor. Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği (BATİAD) Başkanı Doğan Bakırcı, ciroların bu ay başından itibaren geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 50 arttığını söyledi. Özellikle Anadolu'dan mal talebinin fazla olduğunu belirten Bakırcı, "Cadde mağazalarında hareketlilik var" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Shopping Fest'e 'baba' dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN