Türkiye'nin en iyi haber sitesi

250 milyar dolarlık adamlar İstanbul'da

Dünya elmas piyasasına yön veren 28 borsa başkanı İstanbul'da bir araya gelecek. 250 milyar dolarlık büyüklüğü temsil eden patronlar, yeni kuralları Boğaz'da belirleyecek

Giriş Tarihi: 15.6.2013
İki haftadır Gezi Parkı olayları nedeniyle İstanbul'da birçok toplantı iptal edilirken, dev bir organizasyon planlandığı tarihte yapılacak. Borsa İstanbul ev sahipliğinde Dünya Elmas Borsaları Federasyonu (WFDB) ve Uluslararası Elmas Üreticileri Birliği (IDMA) Başkanlar Toplantısı, 16-18 Haziran'da İstanbul'da Shangri- La Otel'de gerçekleşecek. Toplantıya 20 ülkeden 28 borsa başkanının katılması bekleniyor. 250 milyar dolarlık bir değeri temsil eden başkanlar, elmas piyasalarının yeni kurallarını belirleyecek. Dünya Elmas Borsaları Federasyonu Başkanlar Toplantısı, iki yılda bir yapılıyor. Bu yılki toplantıya elmas borsalarının yanı sıra 11 ülkeden elmas üretici birliklerinin başkanları da katılacak. Dünyanın en önemli elmas üreticilerinden olan Güney Afrika ve Zimbabve'den madencilik ve doğal kaynaklar bakanları da katılımcılar arasında.

İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

2013 yılı elmas ticaret kanunlarının belirleneceği toplantı, Türkiye'de taş ve kuyumculuk sektörünün gelişimine de katkı sağlayacak. Organizasyonda kuyumculuk sektörünün temsilcileri yurtdışı piyasa katılımcılarıyla işbirliği ve ticaret imkânı da bulabilecek. Türkiye'de elmas ve değerli taş pazarının büyüklüğü halen 1 milyar dolar seviyesinde. Dünya elmas ve mücevher ticaretinin yıllık hacmi ise 250 milyar dolar. Uzmanlara göre dünya mücevherat sektörü 2023'e kadar 12 kat büyüyecek. Sektörün tetiklediği alt sektör sayısı ise 19'u buluyor. Sektörün gelişimiyle birlikte Türkiye'de 300 bin kişilik ek istihdam bekleniyor. Finans Merkezi Projesi'yle İstanbul'un elmas üretim ve ticaret merkezlerinden biri haline gelmesi hedeflerin başında yer alıyor. Uzmanlara göre Türk mücevher sektörü bu sayede gerçek potansiyelini ortaya koyabilecek. Türkiye'deki elmas ve kıymetli taş ticaretinin bir borsa çatısı altında ve borsa güvencesiyle yapılması da yabancı firmalara cazip gelen özelliklerden biri.

66 yıl önce kuruldu
Dünya Elmas Borsaları Federasyonu'nun merkezi Belçika Antwerp'te bulunuyor. Federasyon 1947'de ham ve cilalanmış elmaslarla kıymetli taşların alınıp satıldığı borsaları birleştirmek ve bu borsalarda ortak bir ticari uygulama düzenini sağlamak amacıyla kuruldu.

Türkiye, Güney Afrika'da hayranlık uyandırıyor
Dünya Elmas Borsaları Federasyonu'nun piyasadaki rolü nedir? Federasyonumuz dünyanın en büyük organizasyonu. 26 ülkede 25 bin üyesi olan 29 elmas borsası var. Borsa İstanbul, Dünya Elmas Borsaları Federasyonu'nun değerli bir üyesi.
Bu toplantıyı İstanbul'da yapmanızın özel bir sebebi var mı? Türkiye doğu ve batı arasında yer alan ve iki kıtaya açılan bir kapı. Hatta dünyanın en önemli ticaret merkezlerinden biri.
Güney Afrika'dan bakınca Türkiye ekonomisi hakkında ne düşünüyorsunuz? Ekonomik açıdan bakıldığında biz Güney Afrikalılar için Türkiye, hayranlık duyulacak bir konumda. Bizim için örnek teşkil ediyorsunuz.

Kimler katılıyor?
World Federation of Diamond Bourses Başkanı: Ernest Blom
Güney Afrika Mineral Kaynaklar Bakanı: Susan Shabangu
Ünlu elmas piyasası analisti: Tacy şirketinden Chaim Zohar
Uluslararası Elmas Üreticileri Birliği Başkanı: Maxim Shkadov
TACY Ltd Yönetim Kurulu Başkanı: Chaim Even- Zohar (Onur Konuğu)
IDC Yasamboyu Onursal Başkanı: Eli Izhakoff
HDR Genel Müdürü: Serge Couvrir
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
250 milyar dolarlık adamlar İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN