Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bayrampaşa bayram etti

Gezi Parkı olayları toptan ticaretin merkezlerini vururken, Bayrampaşa'yı ihya etti. Osmanbey ve Laleli'de cirolar yüzde 60 düşerken, Bayrampaşa'da yüzde 50 arttı

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Gezi Parkı olayları bavul ticaretinin önemli merkezlerini vururken, bir tek Bayrampaşa'yı ihya etti. Karışıklık nedeniyle Osmanbey ve Laleli'ye gidemeyen yabancı müşteri Bayrampaşa'nın yolunu tuttu. Son 10 gündür Osmanbey'in yabancıya mal satışı yüzde 70 oranında düşerken, Bayrampaşa'daki şirketler ise ciroyu yüzde 50 artırdı.

CİRO 4 MİLYON ARTACAk

Gezi Parkı olaylarınının sonuçlarını anlatan Bayrampaşa Tekstilci ve Sanayici İşadamları Derneği (BATİAD) Başkanı Doğan Bakırcı, normal şartlarda bölgenin aylık cirosunun 8 milyon TL olduğunu söyledi. Artan talebin bu ay 4 milyonluk ek ciro yaratacağını belirten Bakırcı, "700 konfeksiyon atölyesi ve bin 400 mağaza 10 gündür harıl harıl çalışıyor. Üretim de artıyor" dedi. Bakırcı, Mısır'dan Rusya'ya, Libya'dan İran'a ihracat yaptıklarını da kaydetti. İç piyasa müşterilerinin de bölgeye akın ettiğini anlatan Bakırcı şöyle konuştu: "Merter'e giden müşteri de bizim bölgemize geliyor. Satışımızın yüzde 70'i iç piyasaya yapılıyor. Ramazan ayının da yaklaşmasıyla alımların bu ay sonuna kadar hız kazanacağını düşünüyoruz."

48 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Bayrampaşa İstanbul'un triko merkezi. Ancak hazır giyim üretimi de yapıyor. Bakırcı, "Bölgemizde 48 bin kişilik istihdam, bin 700 triko üreticisisi var" diye konuştu.

Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Ali Ulvi Orhan
2 haftadan beri kimse yok
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Ali Ulvi Orhan, bölgeye 2 haftadan beri yabancı müşterinin adım atmadığını söyledi. Türkiye'ye sık sık gelen müşterilerin bile telefon ederek kendilerine bölgedeki durumu sorduğuna işaret eden Orhan, şöyle konuştu: "Piyasa çok etkilendi. İç piyasada da sakinlik var. Yabancıya satış yüzde 70, iç piyasaya ise yüzde 25 azaldı." Orhan, Osmanbeyli iş adamlarının olayların yakın zamanda düzeleceğini düşündüklerini söyledi.

Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca
Laleli'de kayıp yüzde 40
Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, iki haftadan beri işlerin kötü gittiğini, yüzde 40'lık ciro kaybı yaşadıklarını söyledi. Yabancı müşterilerin telefonla bilgi almak istediğini belirten Eyyüpkoca, "Yurtdışından Türkiye'de bir savaş varmış gibi algılanıyor. Onları buranın güvenli olduğuna dair ikna etmeye çalışıyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bayrampaşa bayram etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN