Devletin kasasına 6 günde 2.6 milyar dolar girdi

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin enerji özelleştirmelerinden herkesin kazandığını söyledi. Yıldız "6 günde Hazine'nin kasasına 2.6 milyar dolar girdi" dedi

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Türkiye'nin enerji üretimine verdiği teşvik yatırımcıya kazandırırken, yapılan özelleştirmeler de Hazine'nin kasasını zenginleştiriyor. Son 6 günde yapılan özelleştirmelerde devletin kazancı 2.6 milyar dolar oldu. Gediz Elektrik hisselerinin devir töreninde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, yapılan bu özelleştirmelerle devletin kasasının dolduğunu söyledi. Yıldız "6 günde yaklaşık 4.6 milyar dolarlık 3 özelleştirmeden 2.6 milyar dolar Türkiye Cumhuriyeti'nin kasasına girmiş durumda" dedi.

ÖZELİN PAYI YÜZDE 75
Elektrik Dağıtım ve Gediz Elektrik Perakende Satış hisselerinin Bereket Enerji Grubu şirketi Aydem Elektrik'e devri de yapıldı. Enerji Bakanı Yıldız, burada da elektrik dağıtım özelleştirmelerinde yüzde 75'e yaklaştıklarını belirterek, özel sektörün payının 2 ay içinde yüzde 100'e ulaşacağını vurguladı.

YENİ KÖMÜR YATAKLARI BULDUK
Kaynak çeşitlendirmesinin devam ettiğini söyleyen Bakan Yıldız, yeni kömür yataklarının bulunduğu müjdesini de verdi. Afyonkarahisar Dinar çevresinde bulunan kömürlerin Türkiye ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacağını belirten Yıldız "30 yıl yetecek bir kömür bulunuyor. 1 milyar tona yakın kömür olduğu tespit edildi. Bunları da yakında ihale edeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin kasasına 6 günde 2.6 milyar dolar girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN