Piyasada 'Gezi'nti bitti

Piyasaları iki haftadır etkisi altına alan Gezi Parkı sıkıntısı bitiyor. Borsa haftayı 80 binin üzerinde kapattı. Dolar, faiz ve 5 yıllık CDS'ler düştü

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Piyasalarda Gezi etkisi bitiyor. İki haftadır Gezi Parkı protestoları ve küresel piyasalardaki gelişmelerle dalgalanan piyasalarda normale dönüş başladı. Faiz, dolar ve CDS'ler haftayı düşüş, borsa ise yükselişle kapattı.

DOLAR 28 MAYIS ÖNCESİNDE

Gezi Parkı protestolarının sonlanması için atılan adımların desteği, gelişmekte olan ülke piyasalarına yeniden başlayan giriş eğilimi ve Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) önümüzdeki hafta yapacağı toplantıya yönelik olumlu beklentilerle Borsa İstanbul yüzde 4.61 yükselerek 80 bin puanı geçti. BIST'te son 5 günde yüzde 3.46, ay başından bu yana yüzde 10.59, son bir ayda ise yüzde 14.17 düşüş kaydedilmişti. Kur ve faiz de geriledi. Dolar/TL dün 1.8503'e kadar inerek Gezi Parkı protestolarının başladığı 28 Mayıs'taki seviyelerine indi. TL'deki değer kazancı ise devam etti. Protestoların başladığı dönemde yüzde 6 seviyelerinde olan, geçen hafta içinde yüzde 7'yi geçen bono faizleri de dün yüzde 6.09'a kadar geriledi. Günü yüzde 6.21 seviyesinden kapattı. Gösterge tahvil faizi dünkü kapanışa göre 65 baz puan geriledi.

5 YILLIK CDS'LER DÜŞTÜ

Türkiye'nin beş yıllık CDS'leri 12 baz puan düşüşle 157 puana geriledi. Gösterilerinin yoğunlaştığı dönemde 182.5'u bulan CDS'ler 5 Haziran seviyesine geldi.

Özyeğin'den 'çapulcu' bankacılara mesaj:

Tarafsız olmak gerek
Bankacıların siyasi tutum takınmasının birçok açıdan tehlikeli olduğuna işaret eden Özyeğin, "Bankalar her kesimden ve her tür siyasi görüşten müşteriye sahip olabilir. Bu nedenle bankacıların kurumsal kimlikleri çerçevesinde siyasi konularda tarafsız olmaları öncelikle kendi paydaşları ve müşterileri bakımından gereklidir" dedi. Son günlerde sermaye piyasaları ve faizde yaşanan olumsuz gelişmelerin kalıcı olmadığına da dikkat çeken Özyeğin, "Türkiye bugünkü ekonomik göstergelere 2-3 ayda ulaşmadı. 10 yıllık istikrarlı bir süreçle bugüne geldik. Bu nedenle 2-3 haftalık bir zaman dilimi içinde tüm bu kazanımlar kaybedilmez" dedi.

Politik konuşan siyasete girsin
Duayen bankacı Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin "Ben de çapulcuyum" diyen Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ve Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner'i üstü kapalı eleştirdi. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın "Bankacılar ideolojik tartışmalardan uzak dursun" açıklamalarına destek veren Özyeğin, "Bankacıların veya büyük şirket yöneticilerinin günlük siyasi tartışmalara kurumsal kimlikleri ile katılmaları doğru olmadığı gibi gerekli de değildir. Ülkemizde siyaset yapmak için gerekli kurumlar ve mekanizmalar mevcuttur. İsteyen bankacılar veya işadamlarının da siyasete girmelerinde bir engel yoktur" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piyasada 'Gezi'nti bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN