Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk sanatı Basel'de

Giriş Tarihi: 15.6.2013

Basel dünyanın en önemli fuarlardan birine ev sahipliği yapıyor. Açılış haftasında uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, ana sponsoru Akbank Private Banking ile bir kokteyl düzenledi

İsviçre'nin küçük ve sevimli şehri Basel her yıl Art Basel çağdaş sanat fuarı sırasında dünyanın en önemli çağdaş sanatçıları, koleksiyonerleri, galerici, sanat eleştirmenleri ve izleyicilerden oluşan meraklı bir kalabalığı ağırlıyor. Yarın sona erecek olan Art Basel fuarı da geçtiğimiz gün oldukça kalabalık bir izleyici grubunun katıldığı ön gösterimle başladı. Birbirinden ilginç sanat eserlerine ev sahipliği yapan Basel'de bu yıl, Türkiye'den Dirimart, C.A.M. Gallery, Siyah Beyaz, Kare Art Gallery, NON, Rodeo galerileri standlarıyla yer aldı. Dirimart bu yıl Venedik Bienali'nde de özel bir seçkisi yer alan çağdaş sanatçı Yüksel Arslan'ın eserlerinden oluşan bir seçki sergiledi. İstanbul'un en önemli fuarlarından Contemporary Istanbul da ana sponsoru Akbank Private Banking ile Art Basel'in açılış haftasında bir davet düzenleyerek sanat dünyasından isimleri buluşturdu.

İSTANBUL İÇİN ÖNEMLİ
Türkiye'nin önde gelen çağdaş sanatçılarından Kutluğ Ataman'ın 2002 tarihli "99ad" başlıklı eseri fuarın Unlimited adlı bölümünde gösterildi. Fuarın Unlimited adlı bu bölümü büyük boyutlu ve her zaman sergilenmesi kolay olmayan oldukça özel bir seçkiden oluşuyor. Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Basel'de bulunmanın İstanbul'da kasımda düzenlenecek Contemporary Istanbul fuarı için yeni bağlantılar kurmak açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı. 44'üncüsü düzenlenen Art Basel'e bu yıl 300 galeri katıldı. 40 ülkeden toplam 600 sanat galerisi, 2 bin 200 sanatçı katıldığı fuarı 90 bin ziyaretçi ve uluslararası 5 bin basın mensubu fuarı izledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk sanatı Basel'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN