Özel sektöre kamudan müdür dönemi

Giriş Tarihi: 16.6.2013

Meclis'e gelen yeni torba yasa teklifinden Turkcell kararı çıktı. SPK'ya yönetim kurulu boşalan halka açık şirketlere resen atama yetkisi veriliyor

Meclis'e gönderilen torba yasadan halka açık şirketlere dönük önemli bir değişiklik çıktı. AK Parti Niğde Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ve arkadaşlarının imzasını taşıyan teklife göre, halka açık şirketlerin yönetim kurulu üyeliklerinin bir kısmı veya tamamının boşalması halinde, yeni üyeler seçilene kadar toplantı yeter sayısının sağlanması için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) resen atama yapabilecek. Atamada kurumsal yönetim ilkelerindeki bağımsızlık kriterlerini sağlama şartı aranacak. Görev süresi dolan yönetim kurulu üyeleri, SPK tarafından atama yapılıncaya kadar pozisyonlarını koruyacak.

GENEL KURUL YETKİSİ YTM'YE

SPK, resen atama sonucunda geriye kalan boş üyelikler için, kurumsal yönetim ilkelerindeki bağımsızlık kriterlerini sağlayan, boş üye sayısının 3 katı kadar kişiyi şirketin ortaklarından aday göstermelerini talep edecek. Kurul bu talebini, pay oranlarını dikkate alarak belirleyecek. Düzenleme, Olağan Genel Kurul toplantısını kanuni süresi içerisinde üst üste iki hesap döneminde yapmayan şirketleri ilgilendiriyor. Yönetim kurulu üyeleri SPK tarafından atanan şirketlerde, genel kurulun yetkilerini de Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM) kullanabilecek.

TURKCELL DÜĞÜMÜNÜ ÇÖZER
Teklifteki düzenleme en çok yabancı ortaklar nedeniyle bir türlü genel kurul toplayamayan Turkcell'i ilgilendiriyor. Şirket en son mayısta genel kurulunu yapamamıştı. Bu nedenle de nisanda görev süresi dolan 4 yönetim kurulu üyesinin yerine atama gerçekleştirilememişti. Şirketin genel kurulunu 24 Haziran'da yapması bekleniyor.

FAİZİ MERKEZ BELİRLEYECEK
Tacirlere verilen kurumsal kredi kartlarının azami, akdi ve gecikme faiz oranlarının Merkez Bankası tarafından belirlenmesini içeren teklifte yer alan diğer düzenlemeler şöyle: Vergi müfettişleri görevlerinden ayrıldıktan sonra 3 yıl süreyle, inceleme yaptıkları şirketlerde çalışamayacak. Sağlık Bakanlığı, tüm vatandaşların kişisel bilgileri ile gördükleri tedavilere ilişkin bilgilere ulaşabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel sektöre kamudan müdür dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN