Faiz lobisine ağır darbe

Kamulaştırmalardan, trafik kanununa, tarımsal destek ödemelerinden, yüksek öğretim kanununa kadar çok sayıda kanunda düzenleme içeren Torba Kanun teklifi önceki akşam Meclis'e sunuldu.

Giriş Tarihi: 17.6.2013 09:48 Güncelleme Tarihi: 17.6.2013 10:38
Kamulaştırmalardan, trafik kanununa, tarımsal destek ödemelerinden, yüksek öğretim kanununa kadar çok sayıda kanunda düzenleme içeren Torba Kanun teklifi önceki akşam Meclis'e sunuldu. Meclis'in kapanmasına kısa süre kalması nedeniyle, yıl içinde Meclis'e gönderilen çok sayıda torba düzenlemesinden seçilerek tek bir torbada birleştirilen düzenlemelerin, böylece yasamayılı bitmeden yürürlüğe girmesi sağlanacak. Bu nedenle Torba Teklifte yer alan hükümlerin önemli bir kısmı önceki aylarda Meclis'e gönderilmiş olan yasal değişikliklerden oluşuyor. Ancak teklifte dikkat çeken bazı kritik değişiklikler de bulunuyor.

Vatan Gazetesi'nden Gülümhan Gülten'in haberine göre; teklifte Merkez Bankası'na, tacirlere verilen kurumsal kredi kartlarının azami, akdi ve gecikme faiz oranlarını belirleme yetkisi veriliyor. 2006/11188 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla Merkez Bankası'nm, bankaların kredi işlemleri ve mevduat kabulünde uygulayacakları faiz oranlarını belirleme yetkisi verilmişti. Bu kapsamda Merkez Bankası da bankaların bireysel kredi kartlarında azami akdi ve gecikme faiz oranlarını belirliyor. Teklifle Merkez Bankası'na, sadece bireysel kredi kartlarında değil, iş dünyasına verilen kurumsal kredi kartlarının şirket kartlarında da faiz oranını belirleme yetkisi veriliyor. Teklifin kabulüyle Merkez Bankası, bankaların tacirlere verdikleri kurumsal kredi kartlarında faiz oranını belirleyecek. Bankaların bu düzenlemeye tepki göstermesi bekleniyor.

Kaynak: Vatan
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz lobisine ağır darbe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN