Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nükleer mi ekonomi mi?

Giriş Tarihi: 17.6.2013

İran Cumhurbaşkanı'nı seçti. Reformist Ruhani, çöken ekonomiyi canlandırmak için söylemleri yumuşatıp reformlar yapacak

Ekonomisi Avrupa Birliği (AB) ve ABD'nin sıkı ambargolarıyla çökme noktasına gelen İran'da günün sorusu 'Nükleer mi? Ekonomi mi?' Önceki gün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan reformist Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin önünde duran bu soruya nasıl cevap vereceği merakla bekleniyor. İran'da nükleer programda tek söz sahibi dini lider Ayetullah Ali Hamaney iken ekonomi yönetimi ise Cumhurbaşkanı'nda. Hareket alanının kısıtlı olan Ruhani'nin nükleer programda devam edeceği ancak söylemleri yumuşatacağı bekleniyor.

BİR GECEDE ÇÖZÜLEMEZ

Resmi rakamlara göre yüzde 24, gayri resmi rakamlara göre yüzde 30'u aşan enflasyon oranına sahip İran ekonomisini Ruhani, "Bir gecede çözülemez' olarak değerlendiriyor. Para birimi bir yılda yüzde 80'leri aşan oranlarda değer yitiren ve dolar sıkıntısı içinde olan İran'ın yeni lideri reform politikaları da hazırlıyor.

İŞSİZLİK YÜZDE 14
Resmi rakamlara göre ülkede işsizlik yüzde 14. Borsa ise yükselişe geçti. İki gün üst üste yükselen Tahran borsası yüzde 2.5 artarak 47 bin 460 puana kadar yükseldi. Dolar ise seçim öncesindeki 36.300 riyal seviyesinden 34.600'e kadar geriledi. Ancak son iki yılda İran Riyali 10 bin seviyesinden buralara geldi.

Petrol ve gaz gelirleri gittikçe azalıyor
İran Merkez Bankası 2011 yılına kadar petrol ve doğalgaz gelirlerini açıklıyor. Bu kalemler 2011'de artış gösterse de bu tarihten itibaren ciddi bir düşüşe geçti. Durma noktasına gelmesinden korkuluyor. İran'ın halihazırdaki en büyük problemi AB ve ABD tarafından uygulanan bankacılık ambargosu. Para transferi yapılamayan İran'ın bir diğer problemi de petrol ve doğalgaz alımının durdurulması. Ekonomisi büyük oranda bu doğal zenginliklere bağlı olan İran'ın gelirinde ciddi bir azalışa gidebileceğinin altı çiziliyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nükleer mi ekonomi mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN