Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3 trilyon $'lık vergi savaşı

G-8 liderleri, küresel vergi reformu için masaya oturdu. Zirvenin ana gündem maddeleri vergi kaçakçılığı, uluslararası şirketler için yeni vergi düzeni ve ticarette korumacılık olacak

Giriş Tarihi: 18.6.2013
Dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkeyi buluşturan G-8 Zirvesi, dün Kuzey İrlanda'da protestoların gölgesinde başladı. Zirvenin gündeminde ise sadece Suriye yok. Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, İngiltere ve ABD liderlerinin katılacağı toplantılarda vergi cennetleri, şirketlerin vergi politikaları ve küresel ticaret öne çıkan konular olacak. İngiltere ve Rusya, zirve öncesi gölge şirket ve vergi cennetlerinin önüne geçmek için bir ortak hareket çağrısı yapmıştı.

3 TRİLYON DOLARLIK KAYIP

Küresel vergi kaybının yıllık 3 trilyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. Avrupa'da ise bu rakam 1.5 trilyon dolar düzeyinde. Bunun önüne geçmek için gizli para akışı, vergi cennetleriyle şeffaflık anlaşması ve yeni kurallar iki gün sürecek zirvede ele alınan başlıca konular olacak. Ayrıca çok uluslu şirketler ile ilgili yasal boşlukların da doldurulması gündemde. Vergi kaçırdıkları için Avrupa'da yoğun bir halk öfkesi var. Şirketlerin para akışlarının da daha şeffaf hale gelmesi isteniyor. Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, yaptığı açıklamada AB ülkelerinin vergi konusunda 'güçlü siyasi iradeye' sahip olduklarını söyledi. Avrupa'nın daha adil bir vergi yapısına sahip olması gerektiğini söyleyen Rompuy, bankacılık konusunda ise şeffaflık istedi.

KORUMACILIKLA MÜCADELE MASADA
G-8'in gündemindeki bir diğer konu da ülke ekonomilerinin büyümesinin önemli yollarından biri olarak görülen küresel ticaret olacak. Ticaretin geliştirilmesi için korumacılıkla mücadelenin gelecek yıllarda daha da önem kazanması bekleniyor. AB ayrıca, gelecek yıl ABD ve Japonya ile de ticaret anlaşmaları yapmayı planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 trilyon $'lık vergi savaşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN