Vergi teşvikine küresel ayar

Giriş Tarihi: 19.6.2013

Ulus devletler artık vergi teşvik politikalarını kendileri belirleyemeyecek. G-8'de alınan kararlar hayata geçtiğinde diğer tüm ülkeler buna uymakla yükümlü olacak

Kuzey İrlanda'da iki gün süren G-8 zirvesinde sonuç bildirisi çıktı. Dünyanın en büyük sekiz ekonomisinin oluşturduğu G-8, küresel vergilendirme uyumu konusunda anlaştı. Artık ülkeler yatırım çekmek için teşvik politikalarında vergiyi kullanamayacak. G-8 grubunda yer alan ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Kanada ve Japonya'nın liderleri şeffaf bir şekilde bilgi paylaşımı ile çifte vergilendirme gibi politikaları bir kenara bırakacak.

BELAYLA SAVAŞ
Zirvenin sonuç bildirisinde, ülkelerin, çokuluslu şirketlerin kendi ülkelerine vergi ödemekten kaçınmalarına imkân veren açıklarının ortadan kaldırılması için birlikte çalışılmasının zorunlu olduğu vurgulandı. Liderler, dünya ülkelerinin, "vergi kaçakçılığı belasıyla savaşmak için" yönetimlerin otomatik olarak bilgi paylaşımına gitmeleri ve şirketlerin, "vergi ödemekten kaçınmak amacıyla kârlarını çeşitli ülkelerin sınırları arasında kaydırmalarını" zorlaştırmaları gerektiğini belirtti. Bildiriye göre, çokuluslu şirketler, faaliyet gösterdikleri her ülkeye ne kadar vergi ödediklerine ilişkin bildirimde bulunmak zorunda kalacak.

HERKES İ ETKİLEYE CEK

Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan uluslararası KPMG firmasının Vergi Bölüm Başkanı Abdülkadir Kahraman, "Bunlar uygulanırsa bir ülkenin aldığı karar diğerlerini de etkiyecek" dedi. Uluslararası işbirliği ve anlaşmaların vergilendirmede yeni trend haline geleceğini söyleyen Kahraman, vergi indirimleri ile cazip ülke haline gelme politikalarından da uzaklaşma olacağını bildirdi. Kahraman şöyle konuştu: "Avrupa'da 1.5 trilyon doları bulan vergi kaybını kapatma gayreti var. Borçlar nedeniyle dolaylı vergiler oldukça yükseldi. Bu nedenle vatandaştan alınan vergi havuzu bitti."

BÜYÜKLERE ÖFKE NİN SONUCU
Bildiride, G-8 planlarının, bu yıl içinde yapılacak G-20 zirvesinde olgunlaştırılacak bir bölümünün, çokuluslu şirketlere, faaliyet gösterdikleri her ülkeye ne kadar vergi ödediklerine ilişkin bildirimde bulunma yükümlülüğü getirilmesini içerdiği kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vergi teşvikine küresel ayar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN