Aceleci kurye taktiği

Giriş Tarihi: 20.6.2013

Yüksek kâr hırsına kapılan bankalar 'pes' dedirtti. Kredi sözleşmesini kapıya götüren kuryeleri kullanmaya başladı. Kurye "Acelem var" bahanesiyle, kredi müşterisinin yüksek faizli sözleşmeyi görmesini engelliyor

Faizlerin bir miktar düşmesiyle kârlarının azalacağı korkusuna kapılan bankalar yeni yöntemlerle kredi müşterisini kandırmaya başladı. Kredi kartı komisyonu, yüksek kredi faizi, kapama komisyonu gibi ücret kalemlerinden astronomik kazanç sağlamaya alışmış olan bankalar, bu alandaki sıkıntısını iştirakleriyle kapatmaya çalışıyor. Bunun son örneği de bir bankanın leasing şirketinde yaşandı.

130 bin liralık haksız kar var

Söz konusu leasing şirketinden makine alan bir patronun anlattıkları akıllara durgunluk verdi. Ses Plastik şirketinin sahibi Nusret Uymaz, sözlü olarak kendisine yüzde 0.90 faizle leasing yapılacağının söylendiğini ancak sözleşmede bunun daha yüksek olarak belirlendiğini kaydetti. Uymaz, yüksek faiz nedeniyle kendisinden 130 bin lira fazla para alındığını belirtti. Nusret Uymaz, bunun da şeytanın bile aklına gelmeyecek bir yöntemle yapıldığını anlattı. Nusret Uymaz şu bilgileri verdi: "Haziran 2012'de 700 bin lira bedelle makine leasingi için sözleşme yaptım. Bana imzayı atmadan önce sözlü olarak aylık yüzde 0.90'la işlem yapılacağı söylendi. Çok dar bir zamanda kurye leasing evraklarını getirdi. Kurye bana 'Hemen imzalarsanız, belgeleri yetiştirmem gerekiyor' dedi. Ben de onlarla daha önce de iş yaptığım için güvene dayalı olarak imzalayıp yolladım. Yeni ödeme listesini aldığımda gerçek ortaya çıktı. Bana yıllık yüzde 15'ten faiz belirlemişler. Böylece 130 bin lira fazladan ödeme yapmak zorunda kaldım."

En pişkin bankacı ödülünü alırlar

Kandırılan işadamı Nusret Uymaz, leasing şirketini aradığında müşteri temsilcisinin "Makine çalışıp borcunu ödüyor. Neden kızıyorsun. Cebinden para mı çıkıyor" diye yanıt verdiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aceleci kurye taktiği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN