Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çin AB'ye Türkiye üzerinden girecek

AB'nin Çin malı güneş paneline getirdiği yüksek vergi sorununa Türkiye çözümü bulundu. Tuzla'da tesis kuran Çinli Sunergy, Fransa'dan ilk siparişini aldı. Şirket, AB'ye Türkiye'den satış yapacak

Giriş Tarihi: 20.6.2013
ABD'nin ardından Avrupa Birliği'nin Çin malı güneş panellerine yönelik ciddi oranda anti damping vergisi getirmesi, Çin ile Avrupa arasında "ticaret savaşlarına" yol açtı. Avrupa Komisyonu'nun Çin'de üretilen güneş panellerine yüksek vergi getireceğine yönelik haberlerin ardından Asyalı üreticiler çözümü Türkiye'de buldu. Geçen yılın sonunda Türkiye'de güneş paneli ve ekipmanları üretimi için tesis kuran Çin'in en önemli üreticilerinden China Sunergy, vergi silahını çeken Avrupa Birliği'nden ilk siparişini aldı.

İLK SİPARİŞ FRANDA'DAN
Çinli firma, ilk siparişini Avrupa Birliği'nin kurucu ülkelerinden Fransa'ya yapacak. Sunergy CEO'su Stephen Cai, 6.4 megavatlık (MW) panel göndereceklerini belirtti. Çinli CEO, paneli ağustos ayı sonunda Fransız müşteriye teslim edeceklerini kaydetti. Cai, bu siparişle birlikte AB'nin Çinli üreticilere karşı yaptığı anti-damping vergisine yönelik cezalandırma sorununu çözeceklerini belirtti.

TUZLA'DA ÜRETİM YAPIYOR
Sunergy ve Seul Enerji ortaklığıyla Tuzla'da üretime başlayan tesis, Türkiye'nin ilk güneş hücresi üretim fabrikası olarak biliniyor. 100 MW'lık kapasiteye sahip fabrika 50 milyon dolarlık yatırımla kuruldu. Çinli firmanın hisseleri Nasdaq'ta işlem görüyor.

VERGİ ORANI % 47'YE ÇIKIYOR
Avrupa Komisyonu, mayıs ayında aldığı kararla Çin malı güneş paneli ve ekipmanı üreticilerine 6 Ağustos'a kadar süre verdi. Kademeli olarak artacak vergilendirmede ilk planda oran yüzde 11.8 olacak. 6 Ağustos'tan itibaren bu oran yüzde 47.6'ya ulaşacak. 2011 yılında Çin'in AB'ye yaptığı satışların yüzde 7'sini güneş panelleri oluşturdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çin AB'ye Türkiye üzerinden girecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN