Dolar basmaya devam

ABD Merkez Bankası Fed, "parasal genişlemeye devam" dedi. Güçlü büyüme rotasını değiştirmeyen Fed, aylık 85 milyar dolarlık varlık alımı yapmayı sürdürecek

Giriş Tarihi: 20.6.2013
ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 85 milyar dolarlık varlık alımları programında değişikliğe gitmedi. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından, karara yönelik açıklama yapıldı. Buna göre, Fed, uzun vadeli faiz oranlarının rekor düzeyde düşük tutmaya yönelik programının hızını devam ettirecek. Ekonomik aktivitelerin ılımlı düzeyde gelişme gösterdiğini belirten Fed, istihdam piyasası koşullarının da son aylarda yeni ilerlemeler gösterdiğini aktardı. Ancak Fed, işsizlik oranlarının yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiğini, enflasyonun da uzun vadeli hedefi olan yüzde 2'lik oranın altında seyrettiğini bildirdi.

85 milyar dolar varlık alımı

Bu kapsamda Fed, güçlü ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve enflasyonun en tutarlı oranda olmasını sağlamaya yardım etmek için aylık 85 milyar dolar tutarındaki varlık alımlarını sürdürme kararına vardı. Fed, varlık alımlarını, istihdam piyasası ve enflasyonun durumuna göre artırabileceğini veya azaltabileceğini kaydetti.

Japonya daha fazla genişlemeye gidebilir
Japonya Merkez Bankası Bank of Japan (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda şartların gerektirmesi durumunda rekor parasal genişleme programlarını daha da artırabileceklerini belirtti. Kuroda 4 Nisan'da hazırlanan paketin ihtiyaç duyulduğu takdirde genişletilebileceği veya daraltılabileceğini belirtti. BOJ en son yaptığı açıklamasında politikalarını 'uygun görüldüğü' şekilde değiştireceğini belirtmişti. Nisan ayında ise Kuroda politika yapıcıların deflasyonla mücadele etmek ve ekonomik büyümeyi sağlamak için 'mümkün' ve 'gerekli' her şeyin yapıldığını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolar basmaya devam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN