Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siparişi iptal edip Türkiye'yi seçti

Bu yıl 18'incisi düzenlenen TUSKON Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü'ne uluslararası iş dünyasından yoğun katılım gerçekleşti.

Giriş Tarihi: 20.6.2013 17:15
Programda inşaat, inşaat malzemeleri, inşaat makineleri ve mobilya sektöründe milyonlarca dolarlık alım anlaşmaları imzalandı. Programa katılan işadamlarının büyük bölümü başka ülkelere verdikleri siparişleri iptal ederek, bu siparişleri Türkiye'den tedarik etmek için girişimlere başladı.

TUSKON'dan yapılan açıklamaya göre Programda otel yatırımlarından, iş makinelerine, dekorasyon malzemelerinden inşaat malzemelerine ve okul araç gereçlerine kadar pek çok alanda satın alma ve işbirlikleri gerçekleştirildi. Yatırımcılar, Türkiye'deki ürünlerin hem kaliteli olduğunu hem de fiyat avantajı bulunduğunu belirtiyor.


4 MİLYON DOLARLIK OTEL YATIRIMI İÇİN TÜRK ORTAK ARIYOR

Mozambik'te 40 yıldır faaliyet gösteren inşaat firması Dos Santos, 4 milyon dolarlık otel yatırımı için Türk ortak arıyor. Dos Santos Yönetim Kurulu Başkanı Yussuf Vali, TUSKON etkinliğine ilk defa katıldığını, Mozambik'te Türk işadamları ile tanıştıktan sonra yatırım arayışına başladığını söyledi. Vali, "Mozambik'in başkenti Maputo'da yapacağım 120 odalı 4 milyon dolarlık otel yatırımı için Türk ortak arıyorum. Çünkü Türkiye'nin hem otel işletmeciliği hem de otel inşası konusunda know how'u var" dedi. Mozambik'te yüzde 100 dolulukla çalışan otellerin gecelik fiyatlarının 300-400 dolar olduğunu söyleyen Vali, Mozambik'te yatırımların 2 yılda kendini amorti ettiğine dikkati çekti. Türkiye'den alüminyum, dekorasyon malzemeleri ürünleri aldığını da belirten Vali, Türkiye'deki ürünlerin kaliteli ve uygun fiyatlı olduğunu kaydetti.


DUBAİ'DEKİ 1 MİLYON DOLARLIK SİPARİŞİNİ İPTAL EDEREK TÜRKİYE'YE YÖNLENDİRDİ

Bostwana Cumhuriyeti'nden 33 yıllık inşaat firması Alberta da Dubai'den yapacağı 1 milyon dolarlık inşaat vinçleri siparişini iptal ederek, bu siparişi Türkiye'ye yönlendirdi. Şirket ayrıca yeni başlayacağı 25 milyon dolarlık ofis inşası projesi için de Türkiye'den inşaat malzemeleri alacak. Konut, ofis, özel okul inşa eden Alberta şirketinin sahibi Houshang Mazidi, "Çok iyi bir organizasyon. Hem katılımcılar, hem ülkeniz için çok faydalı olacak" dedi. Mazidi, "Daha önce Dubai'den 1 milyon dolarlık inşaat vinçleri siparişi vermiştim. Dün aradım ve iptal ettim. İnşaat makinelerini Türkiye'den alacağım. Dün ön görüşmeleri yaptım, bugün de anlaşmayı netleştireceğiz" diye konuştu. Mazidi, Türkiye'den ayrıca özel okullar için mobilya araç gereçleri almayı düşündüğünü, yeni başlayacakları 25 milyon dolarlık ofis projesiyle ilgili alımlar yapacaklarını, bir demir-çelik firmasıyla da alım yapmak için görüştüklerini kaydetti.


NAKLİYE MALİYETLERİ DÜŞÜK

Rusya'da dekorasyon ve iç mimarlık malzemeleri alım satımı yapan Zao KPK Stavropolstroyoptorg şirketinin Satın Alma Departmanı Başkanı Shevchishen Vadim ise Türkiye'den satın aldıkları ürünlerin nakliye maliyetlerinin Çin'e göre daha uygun olduğunu, bu nedenle Türkiye'yi tercih ettiklerini söyledi. Vadim, Türkiye'den iç mimarlık, bahçe ürünleri, çatı uygulamaları ürünleri almak için görüşmelerde bulunduğunu belirtti.


MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA İMZALANDI

TUSKON'un bu yıl 18. Düzenlediği Türkiye - Dünya Ticaret Köprüsü organizasyonu binlerce yabancı iş insanı ile Türk firmalarını bir araya getirdi. Yapılan ikili iş görüşmeleri sonucunda milyon dolarlık iş anlaşmaları imzalandı. Bunlardan biri Filipinler'de faaliyet gösteren Marduke firması. Marduke, Filipinler'de deri ve enerji sektöründe söz sahibi şirketlerden birisi. Marduke Üst Yöneticisi Mark Irvin Corando Duque, TUSKON'un bu organizasyonuna ilk kez katıldığı söyledi. Duque şözlerine şu şekilde devam etti:

"Bugün iyi ki buradayım diyorum. TUSKON'un bu organizasyonu hem Türk iş dünyası için, hem de yabancı firmalar için bulunmaz bir fırsat. Burada güneş enerjisi paneli üreten bir Türk firması ile anlaşma imzaladık. Rakam konusunda şimdilik bir miktar veremiyorum ama milyon dolarlar seviyesinde olacağını şimdiden söyleyebilirim. Her iki taraf için de iyi bir anlaşma oldu. Türkiye'den mal alımı ile ilgili gelecek için de iyi niyetlerimiz var."


2014'E KADAR 2 MİLYON KONUT PROJESİ

Cezayir'de devletin tüm inşaat projelerini üstlenen Batigec firmasının Genel Müdürü Kamel Touhami, TUSKON'un düzenlemiş olduğu bu organizasyona katılmış olmaktan son derece memnun olduğunu belirtti. Touhami, "Türkiye, özellikle inşaat ve müteahhitlik konusunda çok deneyimli ve bilgili bir ülke. Cezayir'de daha yapacak çok iş var. 2014'e kadar 2 milyon konut projemiz var. Yine Batigec'in şu anda 10 bin konutluk önemli bir projesi var. Cezayir'deki Türk işadamlarıyla zaten çalışıyoruz. Burada da işadamlarıyla iki gündür alım görüşmeleri gerçekleştiriyoruz. Şu anda bir alım anlaşması yaptığımızı söylemem doğru olmaz ancak müspet şekilde ilerliyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siparişi iptal edip Türkiye'yi seçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN