Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul efendisi

Türk firmalarına taklikçi damgası vurarak kapıdan içeri almayan Floransa'daki erkek giyim fuarı Pitti Uomo'da, bu yıl Türk rüzgârı esti. 'İstanbul'un Beyefendileri' konseptiyle hazırlanan kıyafetler büyük ilgi gördü

Giriş Tarihi: 21.6.2013
Üç yıl öncesine kadar Türk firmalarını taklitçilik yaptıkları gerekçesiyle kapıdan içeri sokmayan İtalya'nın en büyük erkek giyim fuarı Pitti Uoma'da devran döndü. Türkiye'yi bu yıl 'Guest nation-Misafir ülke' seçen fuar yönetimi, 5 firma ile 8 tasarımcıya alandaki en gözde yeri tahsis etti.

7 TEPELİ ŞEHRİN BEYEFENDİLERİ

Aralarında Aslı Filinta, Deniz Kaprol, Elif Cığızoğlu, Emre Erdemoğlu, Hatice Gökçe, Niyazi Erdoğan ve Zeynep Tosun'un yer aldığı tasarımcılar, 'Gentlemen of Istanbul: 7 Gentlemen from 7 designers from the city on 7 hills-İstanbul'un Beyefendileri: 7 tepeli şehrin 7 tasarımcısından 7 beyefendi' konseptiyle fuarda yoğun ilgi gördü. Pera'dan Yeşilköy'e, Bebek'ten Pierre Loti'ye kadar İstanbul'un 7 semtindeki giyim tarzını yansıtan tasarımcılar, aslında İstanbul'da tasarımın yeni olmadığını, İstanbullu erkeklerin hep şık giyindiği mesajını verdi.

TASARIMA YATIRIM YAPIYORUZ
Öncülüğünü İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İHKİB) yaptığı fuarda Türkiye'yi şirket bazında Kiğılı, Hatemoğlu, Ramsey, LTB ve Avva temsil etti. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi, bu yıl Türkiye'nin misafir ülke olarak seçilmesinin ana sebebinin tasarıma yapılan yatırımlar olduğunu söyledi. Tanrıverdi, İstanbul'da 4 yıldır düzenlenen İstanbul Fashion Week, İstanbul Moda Akademisi'nin kuruluşu ve tasarımcılara yönelik yarışmaların tasarım kavramını güçlendirdiğini kaydetti. İHKİB Fuarlar Komitesi Başkanı Volkan Atik ise Pitti'nin 'kapısı sert' bir fuar olduğunu vurgulayarak, "Tasarım ağırlıklı üretime odaklandık. Tasarım olmadan ihracatta katma değer yaratmak zor" dedi.

İŞBİRLİĞİ DAVETİ ALDIK
Tarihi 1950'lere dayanan ve Floransa'da düzenlenen Pitti Uomo Fuarı bugün sona erecek. Fuara çok sayıda ülkeden bin 032 marka katıldı.

TÜRK ETKİSİ ARTACAK

Hikmet Tanrıverdi, dünyada moda ve tasarımın efendisi olarak bilinen İtalyanlar'dan 'stratejik işbirliği' daveti aldıklarını söyledi. Tanrıverdi, önceki yıllarda fuara yurtdışı bağlantılarını kullanarak girebilen birkaç Türk markası olduğunun da altını çizdi. Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi ise, önümüzdeki yıllarda fuardaki Türk etkisinin daha da artmasını hedeflediklerini belirtti. Elaidi, "Türk tasarımcıları dünyanın her yerine ihracat yapıyor" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul efendisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN