Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağdaş sanata hücum

Çağdaş Türk resminin önemli isimleri, 2013'ün ilk altı ayında 35 milyon lirayla satış rekoru kırdı. 2012'nin tamamını geride bırakan listenin başında ise 8 milyon lirayla Nejat Devrim var

Giriş Tarihi: 22.6.2013
Müzayede salonları, bu yılın ilk yarısında en hareketli ve kalabalık dönemlerinden birini yaşadı. Türk çağdaş resminin önemli sanatçılarına ait eserlerin toplam cirosu, 2012'nin tamamının yüzde 14.6 önüne geçince gözler sanat piyasasına çevirildi. İlk altı ayda 13 sanatçıya ait 356 eserin satışından 35 milyon TL'nin üzerinde ciro elde edildi. Geçen yılın tamamında aynı sanatçılara ait 392 eser, toplam 30.8 milyon TL'ye satılmıştı. Rakamlar, Türk çağdaş resim piyasasının en parlak 6 ayını geçirdiğini net bir şekilde ortaya koydu. Yarı yılın en yüksek ciroya ulaşan sanatçısı ise 8 milyon lirayla toplam cironun yüzde 23'ünü oluşturan Nejat Melih Devrim oldu. İkinci sırada ise 28 eseri yaklaşık 6 milyon liraya satılan Erol Akyavaş var. Akyavaş, toplamda ikinci görünse de 2 milyon 900 bin liraya satılan "Kabe" tablosuyla en pahalı sanatçı unvanınıelinde bulunduruyor.

6 ESERE 1 MİLYON

Bu yıla damga vuran ilginç isimlerden biri de Canan Tolon oldu. Tolon, sadece 6 eserle yaklaşık 1 milyonluk ciroya ulaştı. Bu rakam diğerlerine göre düşük kalsa da adet/ciro açısından bakıldığında yükseliş trendinde olduğu görülüyor. Keza Abdurrahman Öztoprak için de benzer durum söz konusu. Elbette ilk yarıda sadece yükseliş konuşulmadı. Orhan Peker'in eserlerindeki ciro kaybı sektörün gündemine oturdu. Ancak bunun nedeni Peker'e ilginin azalması değil, arzın düşük olmasıydı. Sanatçının imzası, geçen yıl 22 eser ve 2.5 milyon liralık ciroya ulaşmıştı.

FİYATLAR OTURDU
Antik A.Ş.'nin ortaklarından Olgaç Artam, yeni alıcı ve koleksiyonerlerin ortaya çıkmasının piyasaya olumlu yansıdığını belirtti. Artam, "Alıcılar en değerli sanatçıların başyapıt niteliğindeki eserlerine yöneldi" dedi. Artium Müzayede Evi'nin sahibi Rüştü Sungur'a göreyse 2011'de spekülasyonlarla kimi sanatçıların eserlerinde fiyatlar şişirildi. Bu da geçen yıl alıcıların temkinli davranmasına neden oldu. 2013'te fiyatların oturduğu bilgisini veren Sungur, "Bunun üzerine ilk 6 ayda yeni alım hamleleri geldi" diye konuştu.

CONTEMPORARY ISTANBUL, BU YIL RUSLAR'I AĞIRLAYACAK
Bu yıl sekizincisi düzenlenecek çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul'un (CI) için geri sayım başladı. CI kurucusu Ali Güreli, "Yeni Ufuklar" bölümünde konuk ülkenin Rusya olacağını söyledi.. 7-10 Kasım'da düzenlenecek fuar için şimdiden İstanbul planları yapan çok sayıda yabancı koleksiyoner var. 13'üncü İstanbul Bienali'nin aynı tarihlere denk gelmesi de ilgiyi artıran başka bir unsur. Bu iki önemli etkinliğe 2'nci Art Istanbul Sanat Haftası (4-10 Kasım) da eklenince koleksiyonerleri hareketli bir sonbaharın beklediği ortaya çıkıyor. Contemporary Istanbul'da Ufuklar- Rusya bölümü dikkatle takip edilmeli. Çünkü Deloitte ve ArcTactic'in ortak hazırladığı 'Sanat ve Finans 2013' raporuna göre geçen yıl müzayede satışlarında yüzde 17.9'luk artış gösteren Rus çağdaş resmi dikkat çekmeye devam ediyor. CI ayrıca bu yaz sanatçılara özel yeni bir program düzenliyor. Temmuzda CI'nin organizasyonuyla başlayacak "Bodrum Çağdaş Sanat Akademisi" programıyla Bodrum'da 12 ay boyunca uluslararası sanat kurumları ve üniversitelerle işbirliği yapılarak dünya sanatçıları ağırlanacak.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağdaş sanata hücum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN