Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Krizde bile 10 günde 1.000 ev satarım

Vergi rekortmeleri listesine giren ilk inşaatçı olan Süleyman Çetinsaya, bu hafta satışa çıkaracağı Tema İstanbul için iddialı. Gezi protestolarının talebi düşürmeyeceğini söyleyen işadamı, "10 günde 1.000 konut satarım" dedi

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Halen 2.5 milyar dolarlık proje yürüten Artaş İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, İstanbul'da geliştirdiği 'Avrupa Konutları' markasıyla tanınıyor. Bu markanın yanı sıra grubun devam eden projeleri arasında Vadistanbul, Eclipse Maslak, Kayseri Radisson Blu Hotel ve Tema Park da bulunuyor. 6 yılda İstanbul'da Avrupa Konutları adıyla 9 bin 500 konut teslim eden işadamı, konsorsiyum ortaklığıyla da bu rakama 4 bin konut daha ekledi. Yaklaşık 4 bin kişiye istihdam sağlayan Çetinsaya, 2012 yılı vergi rekortmenleri listesine 58'inci sıradan girerek dikkatleri üzerine çekti. Çetinsaya'nın liderliğini yaptığı Artaş ise, inşaat sektörünün vergi listesinde ilk sırada yer aldı. Bunun kendisini gururlandırdığını söyleyen Çetinsaya, "Keşke Forbes'in zenginler listesine girenleri de vergi sıralamasında görsek" diye konuştu. Önümüzdeki hafta Tema Park'ın satışına başlayacakları bilgisini veren Çetinsaya, Gezi olayları nedeniyle satışlarda gerileme beklemediğini belirterek, "Olaylar satışlarımızı etkilemez. 10-15 günde bin konut satarız" diyerek iddiasını ortaya koyuyor.

DEMOKRASİLERDE BUNLAR OLUR

Gezi protestoları sektörünüzü nasıl etkiledi?
Bizim için bu tür olaylar nedeniyle durmak söz konusu olamaz. Önümüzdeki 10-15 gün içinde Mesa ve Kantur'la ortak projemiz olan Tema Park'ın satışlarına başlayacağız. Demokrasi olan ülkelerde bu tür gösterilerin olması normaldir. Brezilya'da da otobüs biletlerine zam oldu diye millet ayaklandı.
Satış ofislerinize yapılan ziyaretlerde olaylar nedeniyle azalma oldu mu?
Bir miktar azalma var tabii. Ayrıca okullar tatil olduğu için insanlar şehirden gitti. Mevsimsel etkinin de söz konusu olduğunu düşünüyorum.
Tema Park'ın satışı ne zaman başlayacak?
28 Haziran'da başlayacağız. Şimdiden büyük bir ilgi var. Tema Park, AVM, otel ve konuttan oluşan karma bir proje. 1 milyon metrekare civarında bir alana inşa ediyoruz. 10-15 günde bin konut satacağımızı düşünüyorum.
Son yıllarda Avrupa Konutları'nın yanı sıra yeni markalar da yaratıyorsunuz...
Evet, konsorsiyumla yaptığımız yatırımlar başka markalarla oluyor. Eylülde 500 konutluk TEM 2'nin yatırımına başlıyoruz. Avrupa Konutları TEM'in yanına bir de rezidans yapacağız. Bu markayla yatırımlara devam edeceğiz.
Avrupa Konutları İstanbul'da en çok prim yapan proje olarak biliniyor. Bunun nedeni ne?
Diğerlerinden farklı bir iş yapmıyoruz. Malzeme kalitesi ve depreme dayanıklılık bakımından da rakiplerimizden farklı değiliz. Biz projelerin işletme veya yönetimini başka bir şirkete vermiyoruz. Bu işi bir apartman yönetimi gibi düşünüyoruz. Vatandaş projeyi satıp gitmeyeceğimizi biliyor. Ancak bu şekilde marka olunuyor.

DÖNÜŞÜMDE YAKIN TAKİPTEYİZ

İnşaat sektörünün gündeminde kentsel dönüşüm var. Burada da aktif rol almayı düşünüyor musunuz?
İstanbul'un yenilenmesi lazım. Bu şehirde depreme dayanıklı konut yapmak şart. 1960'larda yapılan dört katlı binaların yenilenmesi gerekiyor. Eş-dost kanalıyla bile bize ulaşan çok kişi var. Görüşmeler sürüyor. Yakın takipteyiz. Bitişik nizamlı binalar fonksiyonunu kaybetti. Site yaşamının getirdiği avantajlar nedeniyle aileler bunu tercih ediyor.
Başka şehirlerde yatırım yapmayı düşünüyor musunuz?
Şimdilik düşünmüyoruz. Başka şehirlerden Avrupa Konutları ile ilgili talep oluyor. İstanbul'un konut açığı çok fazla. Yani başka şehre gitmeye ihtiyaç duymuyoruz. Anadolu Yakası'nda bile denk gelmedi, gelirse yatırım düşünebiliriz.

'Çorbayı içerken tatlıyı düşünürüm'
35 yıldır müteahhitlik yapan Süleyman Çetinsaya, Kayseri'de doğmuş. Babası deri kösele işi yapan Çetinsaya, doğduğu şehre birçok yatırım yaptıklarını anlattı. Kayserili olmanın ticarete 1-0 önde başlamak anlamına gelmediğini söyleyen Çetinsaya, "Tarım arazisi olmadığı için, şehrin insanı ticaret yapmak zorunda. Belki bu nedenle ticarete yatkınız" diye konuştu. Projelerini taahhüt ettiği süreden önce teslim eden Çetinsaya'nın hız konusunda da bir rekoru var. Bu durumu "Çorbayı içerken tatlıyı düşüneceksin" sözüyle açıklayan Çetinsaya, şunları söyledi: "Daha inşaatın temelini atarken cepheyi nasıl yapacağını düşüneceksin. Ben öyle yapıyorum ve bizden konut alanların bir an önce evlerine taşınmalarını sağlıyorum" diyor.

'Torun sevgisi başka'
Çetinsaya , sabah 5.30'da kalkıp sporunu yapıyor. Akşamları ise 11'den önce uyumaya özen gösteriyor. Uzun süreli tatil yapmaya zamanı olmadığını söyleyen Çetinsaya, 3 erkek çocuğu babası. 3 aylık da bir kız torunu olan işadamı, "Onun sevgisi çok büyük, çok başka" diyor. Çetinsaya şirketi büyük oğluyla birlikte yönetiyor. Amerika'da eğitim gören ortanca oğlu ve henüz lise öğrencisi olan en küçük oğlunun arkadaş seçimleri de Çetinsaya için önemli. Sıkı bir Beşiktaş taraftarı olduğunu söyleyen işadamı, arada bir maçlara da gidiyor.

Bir evim, bir araba m var

İki yıldır inşaat sektöründen vergi rekortmenleri listesine giriyorsunuz. Bu nasıl bir duygu?
Vergi bir vatandaşlık görevi. Devlet vergisiz yaşayamaz. Ancak listeye girmek de güzel bir duygu. Şu anda inşaat müteahhitleri içinde benden başka ilk 100'e giren yok. Keşke başkaları da listeye girseydi.
Sizi ne zaman Forbes'in zenginler listesinde görürüz?
O listeye girmeme gerek yok. Bence Forbes'in listesinde olanların vergi listesinde olması gerekiyor.
Binlerce konut üreten biri olarak nasıl bir evde oturuyorsunuz?
Yeşilköy'de mütevazı bir evde oturuyorum. Bir evim, bir arabam, bir tane de eşim var. Bizim geleneklerimizde başka türlü bir yaşam yok.
Sizi neden büyük ihalelerde göremiyoruz?
Uzmanlık alanımız konut. Yol köprü ya da elektrik santralı müteahhidi değiliz. Kendi yerimizi biliyor ve orada ilerlemek istiyoruz.
Koleksiyon yapıyor musunuz?
Benim arsa koleksiyonum var.
Yeterince zengin bir koleksiyona sahip misiniz?
Allaha şükür. 10 sene sonra yapacağım projenin dahi arsası hazır. Çünkü arsa bizim hammaddemiz.

Yurtdışında binalara baka rım
Bir inşaatçı olarak başka projeleri inceliyor musunuz?
Yurtdışına çıktığımda hep binaların cephesine bakarım. Eşim "Binaların cephesinde ne arıyorsun" der. Meslektaşlarımız ne yapmış, fiyatlar nasıl, oda tipleri ve satışlar ilgimizi çeker. Birbirimizi analiz ederiz. Bir inşaatçı olarak en çok Avrupa şehirlerinden etkileniyorum. Amerika'da Manhattan'daki yüksek binalar ilgimi çekiyor. İstanbul'u çok hor kullanmışız. Bundan sonra yanlışın neresinden dönersek kârdır. Gelecek neslin daha sağlam ve nitelikli binalarda yaşaması lazım.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Krizde bile 10 günde 1.000 ev satarım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN