Özgül Group'tan 1 milyar euroluk imza

Kanalİstanbul ve 3. havalimanının elektriğini üretmek için doğalgaz santrali kuran Özgül Group, Alman devi Ferro Stahll ile 1 milyar euroluk yeni enerji yatırımı için imzayı atı

Giriş Tarihi: 23.6.2013
İstanbul'da 3'üncü köprü ve çılgın proje Kanalİstanbul'un elektrik enerjisini üretmek üzere bin 299 megawatlık doğalgaz çevrim santrali yatırımı yapan Özgül Group, Alman dev Ferro Stahll ile ilk etapta 1 milyar euroluk yatırım için yüzde 50-50 ortaklıkla şirket kurdu. Özgül Group Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ömer Faruk Özgül, Alman şirketle 1999'dan beni tanıştıklarını belirterek "Onlara zamanında bir jest yapmıştık, bu nedenle ortak olmak bize geldiler" dedi. İTÜ Makine Fakültesi Enerji Opsiyonu ve Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi Gemi Makineleri Bölümü'nden mezun olduktan sonra İngiltere'de University of Kent'de master, STFA bursuyla da Harvard Üniversitesi'nde de doktora yaptığını söyleyen Özgül, Alman şirkete gemi yapımı işinde jest yaptıklarını söyledi. Özgül "1999'da gemi inşası da yapıyorduk. Ferro Stahll'a ürettiğimiz 6 gemiye, başka biri talip oldu. Almanlar henüz para ödemediği için gemileri yeni şirkete satabilir ve fazladan 10 milyon dolar kazanabilirdik. Ama sözümüzün arkasında durduk. Bu onları çok etkiledi ve yıllar sonra bu tutumumuz sayesinde ortak olduk" diye konuştu.

HEDEFTE RÜZGâR VAR

Ortaklığın hedefi enerji sektöründe anahtar teslim santraler ürütmek. Taahhüt hizmeti vereceklerini belirten Özgül "Sürdürülebilir enerji alanında büyük yatırımlar yapacağız. Rüzgâr ve doğalgaz santralleri kurmayı planlıyoruz. İlk kazma 2014'te vurulacak" dedi.

İLK İHALEYE GÖRE % 10 DAHA DÜŞÜK TEKLİF
Derin deniz kablo döşeme işiyle de ilgilendiklerini belirten Ömer Faruk Özgül, bu sektöre de ilginç bir iddiayla gireceklerini söyledi. Çanakkale Boğazı'nda yapılan kablo döşeme ihalesini İtalyan kablo üreticisi şirketin 65 milyon dolara aldığını belirten Özgül, ikinci ihaleye, ilkinden yüzde 10 daha ucuz teklif vereceklerini vurguladı. Özgül "Bu tür projelere müteahhitler ilgi göstermiyordu. Rakip olmadığı için rekabet olmuyordu. Şimdi biz de ihaleye girerek rekabeti sağlayacağız" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgül Group'tan 1 milyar euroluk imza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN