Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emeklinin zam hesabı

Önümüzdeki ay enflasyon farkı ve zam alacak emekliler maaş hesabına başladı. Bu arada milyonlarca emekli yeni bir intibak yasası çıkması halinde, maaşında olacak artışı da hesaplıyor.

Giriş Tarihi: 24.6.2013 09:13 Güncelleme Tarihi: 24.6.2013 09:16
Milyonlarca emekli için önemli bir döneme giriyoruz. Başta 2 milyona yakın memur emeklisi, memurlarla birlikte Temmuz ayında yüzde 3 zam alacak. Bunun yanında Haziran ayının sonunda hesap edilecek olan 6 aylık enflasyondan oluşan farklar da memur emeklilerinin maaşlarına yansıtılacak. İlk 5 aylık enflasyondan yola çıkılarak yapılan tahminlere göre memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkı almaları kesinleşti. Yaklaşık 7 milyon işçi ve Bağ- Kur emeklisi de 6 aylık enflasyonu bekliyor. Haziran sonunda belli olacak 6 aylık enflasyon oranı işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zamlarının ne kadar olacağını belirleyecek.


İNTİBAK HEYECANI SARDI

Bir yandan enflasyon farkı ve zam bekleyen emekliler, yeni bir intibak düzenlemesinin de hesabını yapıyor. Özellikle 2000 yılından sonra emekli olmuş fakat maaşı çok düşük kalmış olan işçi ve Bağ-Kur emeklileri bu durumu düzeltecek intibak için yapılan çalışmaları heyecanla bekliyor. İki ayrı emekli derneğinin yürüttüğü çalışmalar ile aynı prim gün sayısında ve aynı şartlarda fakat farklı tarihlerde emekli olmuş vatandaşların maaş farklılıkları giderilecek. Düzenleme sonunda düşük maaşların yükseltilmesi gündeme gelecek.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emeklinin zam hesabı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN