Turkcell'de flaş gelişme

Turkcell Genel Kurulu, SPK'nın verdiği sürenin son gününde de toplanamadı.

Giriş Tarihi: 24.6.2013 11:13 Güncelleme Tarihi: 24.6.2013 16:45
Turkcell Genel Kurulu yine toplanamadı. SPK'nın bağımsız üye ataması bekleniyor.

Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nini Kamuyu Aydınlatma Platformun'nda yer alana açıklamasında, "Şirketimizin 24 Haziran 2013 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısı, Şirket ana sözleşmesinde öngörülen asgari yüzde 51 toplantı nisabının sağlanmaması nedeniyle yapılamamıştır" denildi.


TELİASONERA'DAN AÇIKLAMA

TeliaSonera CEO'su Per-Arne Blomquist, başarısız geçen Turkcell Genel Kurulu sonrası yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti :

"TeliaSonera, uzun süredir devam eden ve uzun zaman önce çözülmüş olması gereken hisse mülkiyeti sorunlarının yine bir Genel Kurul'u başarısızlığa uğratmış olmasını üzüntüyle karşılamaktadır. Ana hissedarların anlaşmaları için elimizden gelen her şeyi yapmış bulunuyoruz. Buna rağmen Altimo ve Çukurova, arasındaki açmazı gideremedikleri için, söz konusu çabamızda başarısızlığa uğradık. Ne yazık ki bu sorun tek başımıza aşabileceğimiz bir sorun değil. Sorunun çözüme kavuşabilmesi için diğer iki ortağın da desteğine ihtiyaç duyuyoruz."

Per-Arne Blomquist sözlerine şöyle devam etti: 'Genel Kurulun sonucu bizi büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattı. Karmaşık şirket yapısı nedeniyle, azınlık hissedarının çoğunluğun kararını bloke edebildiği bir yapıdan duyduğumuz memnuniyetsizliği bu noktada dile getirmek isteriz. Bununla birlikte şu noktayı da vurgulamak isterim, bu ihtilaf özel şirketler arasında ortaya çıkmış bir ihtilaftır ve haliyle bunu dikkate alarak, yasal süreç dahilinde çözülmelidir. Dolayısıyla TeliaSonera'yı şirketin Yönetim Kurulu'nun dışında bırakacak, TeliaSonera'nın Yönetim Kurulu'na üye atamasına izin vermeyecek, sadece SPK'nın atayacağı üyelerden oluşacak bir Yönetim Kurulu aracılığıyla şirketi 'millileştirmek' kabul edilmez bir davranış olacağı gibi, Türk Ticaret Kanununa, uluslararası yatırım anlaşmalarına da aykırı bir girişim olacaktır. Turkcell hisseleri hem Borsa İstanbul'da hem de New York Borsası'nda işlem görmektedir. Bu nedenle Turkcell Yönetim Kurulu'ndaki tıkanıklığı gidermek için SPK'nın izleyeceği yaklaşım, diğer yabancı yatırımcılar tarafından da yakından izlenecektir. SPK'nın adil bir çözüm ortaya koyacağına dair şüphemiz bulunmuyor'.

Per-Arne Blomquist sözlerini şöyle noktaladı: "Hissedarları temsil eden üyelerin Yönetim Kurulu dışında bırakılması gerek Türkiye'deki gerekse yabancı hissedarların çıkarlarına uygun olmayacağı açıktır. Tam tersine böyle bir yaklaşım, Türkiye'deki yabancı yatırımcılar üzerinde olumsuz bir izlenim bırakarak kendilerinin Türkiye'ye daha fazla yatırım yapmaya yönelik isteklerini azaltabilecektir. Turkcell'in halka açık hisselerinin sahibi olan Türk ve uluslararası yatırımcıların Turkcell'deki ikinci en büyük hissedarlığı oluşturdukları unutulmamalıdır. TeliaSonera kendisiyle işbirliği yapabilecek, kurumsal yönetişim ilkelerini destekleyerek, Turkcell'in hem Türkiye'de hem de yurtdışındaki gelişimini destekleyecek hissedarlar ile işbirliğine her zaman açıktır.'


ALTIMO BAŞKAN YARDIMCISI DUMALKİN

Turkcell'in Rus hissedarı Altimo'nun Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, Turkcell Olağan Genel Kurulu'nda bir kez daha yeterli çoğunluğun sağlanamamasına ilişkin , "Çukurova'nın yapıcı tavır eksikliğinden kaynaklanan sonuçtan üzüntü duyuyoruz" dedi.

Dumalkin, Turkcell'de uzun zamandır devam eden yönetimsel sorunların ne zaman aşılabileceğin ilişkin olarak, "Çukurova'nın yapıcı tavır eksikliğinden kaynaklanan sonuçtan üzüntü duyuyoruz. Bu anlaşmazlık ancak yakında açıklanması beklediğimiz Privy Council'in kesin kararından sonra çözümlenecektir" diye konuştu.

Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan açıklamasında da "Şirketimizin 24 Haziran 2013 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısı, Şirket ana sözleşmesinde öngörülen asgari yüzde 51 toplantı nisabının sağlanmaması nedeniyle yapılamamıştır" denildi.


SPK UYARMIŞTI

Üç yıl boyunca Genel Kurul'unu toplayamayan ve halen yönetim kurulunda olan üyelerinin görev süresi Nisan sonunda dolan Turkcell'e Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) toplantı yapması için çağrıda bulunmuştu.

Turkcell Genel Kurul yeterli çoğunluk sağlanamadığı için toplanamadı. Genel Kurul böylelikle üst üste altıncı kez toplanamamış oldu.

SPK, 24 Mayıs günü yaptığı çağrıda Turkcell'e Genel Kurul'u toplaması için 30 gün süre vermiş, Turkcell de verilen sürenin son günü olan 24 Haziran'da saat 10.00'da toplantı yapılacağını duyurmuştu.

Genel Kurul'un toplanamadığı haberinin ardından Turkcell hisseleri yüzde 2,75 eksiye geçti.


ÜÇ BAĞIMSIZ ÜYE ATANMIŞTI

SPK Mart ayında yönetim kuruluna üç bağımsız üye atarken, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Colin Williams, Alexey Khudyakov, Gülsün Nazlı Karamehmet Williams ve Karin Eliasson'un görev süreleri de Nisan ayı sonunda dolmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell'de flaş gelişme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN