Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turkcell kilitlendi

Ortaklarıyla sıkıntı yaşayan Turkcell'de yine Genel Kurul toplanamadı. Gözler SPK'da Ortak TeliaSonera, "Atamaların tümünü SPK'nın yapmasına karşıyız. Bu millileştirme olur" dedi. Böylece, Turkcell yatırımcılarının temettü beklentisi bir kez daha hissedar kavgasıyla suya düştü

Giriş Tarihi: 25.6.2013

Turkcell Genel Kurulu, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) verdiği sürenin son gününde de ortaklar arasındaki çekişme nedeniyle 7'nci kez üst üste toplanamadı. Böylece tarihinin en iyi finansal sonuçlarına sahip şirket, temettü dağıtamaz hale geldi. Turkcell İletişim Hizmetleri'nden Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada: "Şirketimizin 24 Haziran 2013 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısı, şirket ana sözleşmesinde öngörülen asgari yüzde 51 toplantı nisabının sağlanmaması nedeniyle yapılamamıştır" denildi.

GÖZLER SPK'DA

Turkcell'in Olağan Genel Kurulu'nun bir kez daha yeterli çoğunluk sağlanamaması nedeniyle yapılamamasının ardından gözler Sermaye Piyasası Kurulu'nun vereceği karara çevrildi. Görev süresi dolan 4 üye ve bağımsız 3 üye konusunda SPK'nın karar alması bekleniyor. SPK, 24 Mayıs'ta yaptığı çağrıda Turkcell'in, kurul kararını takip eden 30 gün içerisinde genel kurul yapmasını, aksi takdirde yönetim kurulunun toplanabilmesi ve karar alabilmesi için gerekli olan ve bağımsızlık kriterini sağlayan asgari sayıda üyenin, kurulca resen atanmasına karar verildiğini açıklamıştı. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş, "Şirket toplanır ve 4 üyesini seçerse bizim açımızdan problem yok. Ama seçmezse SPK en az iki yönetim kurulu üyesi da atayacak" şeklinde konuşmuştu.

SUÇLAMAYA DEVAM

Gelişme üzerine hissedarlar birbirlerini suçlayan açıklamalara devam etti. Böylelikle bu yıl içinde 2'nci kez toplanamayan genel kurul 29 Nisan 2010'dan bu yana üst üste sekizinci kez toplanamamış oldu. Mayıs ayında da yeterli çoğunluk sağlanamadığı için toplanılamamıştı.

ALTIMO - Evgeny Dumalkin

'Sonuçtan üzüntü duyuyoruz'
Turkcel'in Rus hissedarı Altimo'nun Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, Turkcell Olağan Genel Kurulu'nda bir kez daha yeterli çoğunluğun sağlanamamasına ilişkin olarak Çukurova Grubu'nu suçladı. Dumalkin, "Sonuçtan üzüntü duyuyoruz. Anlaşmazlık ancak yakında açıklanacak Privy Council'in kesin kararından sonra çözümlenecektir" şeklinde konuştu.

Tel IaSonera - Per-Arne Blomquist

'Hayal kırıklığına uğradık'

TelIaSonera Dünya Başkanı Per-Arne Blomquist, "TeliaSonera'yı şirketin Yönetim Kurulu'nun dışında bırakacak, sadece SPK'nın atayacağı üyelerden oluşacak bir yönetim kurulu aracılığıyla şirketi 'millileştirmek' kabul edilmez. Bu aynı zamanda Türk Ticaret Kanunu'na, uluslararası yatırım anlaşmalarına da aykırı bir girişim olacaktır" diye konuştu.

BORYA - Ali Bahçuvan

'SPK'nın ataması mümkün'
Konuyla ilgili açıklama yapan Borsa Yatırımcıları Derneği (BORYAD) Başkanı Ali Bahçuvan ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Görev süresi dolan 3'ü bağımsız 4 üye var. Zaten bağımsızları SPK atamıştı. Yeni kanunla beraber hem bu 4 üyeyi hem de diğer 3 bağımsız üyenin tamamını SPK'nın ataması söz konusu olabilecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turkcell kilitlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN