DASK'taki artış sektörü de büyütüyor

Giriş Tarihi: 26.6.2013

Zorunlu deprem sigortası sayesinde pek çok vatandaşın sigorta kavramıyla tanıştığını söyleyen DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, zorunlu deprem sigortası poliçesi alan konut sahiplerinin yaklaşık yüzde 64'ünün poliçelerini yenilettiklerini söyledi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), zorunlu deprem sigortası poliçe sayısını 5,6 milyona yükseltti. Afet Sigortaları Kanunu'nun 18 Ağustos 2012'de yürürlüğe girmesiyle zorunlu deprem sigortası artışında büyük bir ivme yakalayan kurum, sigortalılık oranını yüzde 33'e çıkardı. Zorunlu deprem sigortasındaki artış sigorta sektörünün büyümesine de katkıda bulundu. Özellikle konut paket sigortaları, zorunlu deprem sigortasıyla paralel artış göstererek yaklaşık 4 milyon adede ulaştı. DASK Yönetim Kurulu Başkanı Selamet Yazıcı, sigorta sektörünün büyümeye devam etmesi için poliçelerin yenilenmesi gerektiğini vurgulayarak, "2017 yılına kadar zorunlu deprem sigortalı konutların sayısını 10 milyona çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

DEPREM VE SİGORTA BİLİNCİ ARTIYOR

Sadece sigortalılık oranının değil, deprem ve zorunlu deprem sigortası bilincinin de arttığını söyleyen Yazıcı şöyle konuştu: "Zorunlu deprem sigortası sayesinde vatandaşlarımız sigorta kavramıyla tanışarak, evlerini güvence altına almanın önemini fark ettiler. Zorunlu deprem sigortası poliçesi alan konut sahiplerinin yaklaşık yüzde 64'ünün poliçelerini yenilettikleri ve konut sigortası başta olmak üzere diğer sigorta ürünlerini de kullanmaya başladıkları da bizi mutlu eden sonuçlar arasında yer alıyor. Bu durum sadece DASK'ın değil Türkiye'deki sigortacılık sektörünün de büyümesini de beraberinde getirdi. Sigortalılık bilincinin artmasında DASK'ın yaptığı farkındalık yaratacak iletişim çalışmalarının da payı var."

DASK'TAN % 20 İNDİRİM
DASK''ta yakalanan artışın korunması gerektiğini belirten Yazıcı şunları ifade etti: "Türkiye deprem risk bölgesinde ve bu gerçeği değiştirmemiz mümkün değil. Yapabileceğimiz tek şey önlem almak. Konut sahiplerinin sadece bir kez zorunlu deprem sigortası yaptırmakla kalmaması, her yıl poliçelerini yenilemesi gerekiyor. Biz de DASK olarak süresi dolan zorunlu deprem sigortası poliçelerini 30 gün içinde yenileyenlere yüzde 20 indirim fırsatı sunuyoruz.."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DASK'taki artış sektörü de büyütüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN