Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB'de batık bankaları mudiler kurtaracak

Giriş Tarihi: 28.6.2013

AB maliye bakanları batık bankaların kurtarılmasında yol haritasını çizdi. Bundan böyle batık bankalar Güney Kıbrıs'ta olduğu gibi mudilerin birikimleri kullanılarak kurtarılacak

Avrupa Birliği maliye bakanları AB zirvesi öncesinde batık bankaların kurtarılmasına yönelik yeni yol haritası üzerinde uzlaşmaya vardı. Yedi saat süren görüşmelerin sonunda AB'ye üye 27 ülkenin maliye bakanlarının üzerinde anlaştıkları yeni plan çerçevesinde, 100 bin euronun üzerindeki mevduat, hisse veya tahvil sahipleri, olası bir bankacılık sektörü krizinde, batık bankaların kurtarılması için maliyeti paylaşacak. Zenginden vergi alınarak krizden çıkış planının Güney Kıbrıs'ın ardından diğer Avrupa ülkelerinde de uygulanmaya başlayacağı bekleniyordu. Güney Kıbrıs'ta en çok etkilenen kesim ülkede hesabı bulunan Ruslar olmuştu. Konuyla ilgili konuşan Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem, ilk kez banka kurtarmanın yükünü vergi mükellefinin omuzlarından kaldıracak bir adımda uzlaştıklarına işaret etti.

ÜÇTE BİRi BANKALARA
2008-2011 yılları arasında AB'nin toplam ekonomisinin üçte biri batık bankaları kurtarmaya harcandı. Birlik, bu harcamaları vergi mükelleflerinden aldığı gelirlerle yaparken öte yandan ekonomik krizin büyümesini engellemekte zorluk çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'de batık bankaları mudiler kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN