Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliyet lobisi işbaşında

Ette ramazan fırsatçıları yine sahnede. ETBİR Başkanı Bılıkçı, talep nedeniyle fiyatın arttığını söyledi. KETBİR Başkanı Tunç ise "Depolar et dolu. Zam et lobisinin işi" dedi

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Ramazanın yaklaşmasıyla birlikte et fırsatçıları yine işbaşına geçti. Bu yıl da aylar öncesinden "Ramazanda ete zam olmayacak" denmesine rağmen et fiyatlarına yüzde 5-7 arasında zam yapıldı. Kıymanın kilosu 22-23'ten 25-28 liraya, 25 lira olan kuşbaşı et ise 30 liranın üzerine çıktı. Bu yöndeki en iddialı açıklamayı daha iki gün önce Et Üreticileri Birliği (ETBİR) ve Sultan Et'in Başkanı olan Mustafa Bılıkçı 'Ramazanda ete zam yok" diyerek yapmıştı. Ancak hemen ardından et fiyatlarına yapılan zam akıllara et lobisini getirdi. ETBİR Başkanı Bılıkçı, "O gün öyle bir açıklama yapmıştım ama iki-üç günde turist rezervasyonlarındaki yükselme, dolardaki artış nedeniyle et fiyatlarına zam geldi" dedi. Et sanayicileri, zammın sadece talep artışıyla ilgili olmadığını, ithal yem fiyatlarının dolara bağlı olarak yükselmesi ve dişi hayvan kesiminin artmasının fiyatların yükselmesinde etken olduğunu belirtti. Ancak Türkiye'de 120 bin et üreticisini çatısı altında toplayan Kırmızı Et Üreticileri Birliği (KETBİR) Başkanı Bülent Tunç, yapılan zammın 'ramazan fırsatçılığı' olduğunu söyledi.

HAYVAN SAYISI YETERLİ

Et ve Süt Kurumu'nda depoların 'ağzına kadar et dolu' olduğunu söyleyen Tunç, "İşletmelerde hayvan sayısı çok yüksek. Dünle bugün arasında ne değişti de ete zam yapılıyor" diye isyan etti. Karkas etin kilosunun Türkiye genelinde 16 lira altında olduğunu söyleyen Tunç, "Bu zammı yapanlar biriki yerde bu fiyata et alımı yaparak, toptan etin fiyatı artmış gibi gösteriyorlar. Böylece perakende fiyatlara da zam yapılıyor" şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ ZAM İSTEMİYOR
Et ve Süt Kurumu'nun piyasayı regüle edecek güçte olduğunu belirten Tunç, "Üreticinin elindeki hayvan sayısı yeterli. Et arzında bir sıkıntı yok. Üstelik gerçek üretici bu fiyat artışını istemiyor. Çünkü, etin kaymağını kendine üretici diyen et tüccarı yiyor" dedi.

GIDA VE İÇECEĞE ZAM OLMAYACAK
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu (TGDF) Başkanı Şemsi Kopuz, yaklaşan ramazan ayında, gıda ve içecek sektöründe hiçbir ürüne zam olmayacağını söyledi. Piyasalarda bir hareketliliğin göze çarptığını dile getiren Kopuz, geçmiş yıllarda ramazan aylarında yaşanan spekülatif fiyat oynamalarına dikkat çekti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliyet lobisi işbaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN