Türkiye'nin en iyi haber sitesi

SPK'dan yeni tebliğler

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından değişiklik yapılan Bağımsız Denetim Standartları Hakkındaki Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Giriş Tarihi: 28.6.2013 12:00 Güncelleme Tarihi: 28.6.2013 13:37
Tebliğde, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 397 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen işletmeler ve yatırım fonları ile konut ve varlık finansmanı fonları yıllık finansal raporlarını bağımsız denetime tabi tutmak zorunda oldukları belirtilirken, altı aylık ara dönemlerde finansal tabloları inceleme kapsamında olan kuruluşlar belirlendi.

Tebliğ ile finansal tabloların bağımsız denetimi ile görevlendirilecek bağımsız denetim kuruluşlarının sahip olmaları gereken şartlar yeniden düzenlendi. Bu kuruluşlardaki yönetici ve bağımsız denetçilerin de sahip olması gereken şartlar ortaya konuldu.

Tebliğde işletmelerin finansal tablolarının bağımsız denetimi ile görevlendirilecek bağımsız denetim kuruluşlarıyla ilgili şunlar kaydedildi:

"Kamu Gözetimi Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olması, anonim şirket şeklinde kurulmuş ve hisse senetlerinin nama yazılı olması, sermayesinin ve oy haklarının en az %51'inin sorumlu ortak baş denetçilere ait olması, organizasyon, mekan, teknik donanım, belge ve kayıt düzeninin sermaye piyasasında bağımsız denetim işini yürütecek düzeyde bulunması, bağımsız denetim kuruluşunun kalite kontrol sisteminin işleyişinden ve gözetiminden sorumlu en az bir sorumlu ortak başdenetçi nezaretinde çalışacak yeter sayıda denetçi veya konusunda uzman personelden oluşan bir Kalite Kontrol Güvence Komitesi'ne sahip olması ve ilgili Kanun Hükmünde Kararname uyarınca yaptırması zorunlu mesleki sorumluluk sigortasının asgari tutarının 200 bin liradan az olmamak üzere bir önceki faaliyet döneminde bağımsız denetim faaliyetinden elde edilen gelirin iki katından az olmayacak şekilde belirlenmesi şarttır"


SERMAYE PİYASASI ARAÇLARININ SATIŞI TEBLİĞİ RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan Sermaye Piyasası Araçlarının Satışı Tebliği bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı.

SPK tarafından Aralık 2012'de yürürlüğe giren yeni Sermaye Piyasası Kanunu çerçevesinde hazırlanan tebliğler Resmi Gazete yayımlanmaya devam ediyor. Sermaye Piyasası Araçlarının Satışı Tebliği mart ayında taslak halinde SPK'nın internet sitesinde yayımlanarak kamuoyunun görüşüne açılmıştı.

SPK'dan yapılan açıklamaya göre, yeni Sermaye Piyasası Kanunu gereğince ikincil mevzuatın bir kısmının bu yılın ilk altı ayı içinde, bir kısmının da bu yılsonuna kadar tamamlanarak yürürlüğe konulmasının zorunlu olduğu hatırlatılarak, uygulamada karşılaşılan problemlerin giderilmesi ve piyasaların şeffaf, etkin, güvenilir ve rekabetçi bir ortamda işleyişinin sağlanması amacıyla hazırlanan tebliğlerin yayımlandığı belirtildi


HALKA ARZIN YENİ KURALLARI BİR AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Resmi Gazetede yayımlanan ve bir ay sonra yürürlüğe girecek olan Sermaye Piyasası Araçlarının Satışı Tebliği ile sermaye piyasası araçlarının satış şekilleri ve satışlarına yönelik genel esaslar tekrar düzenlenirken, tahsisli ve nitelikli yatırımcılara yapılacak satşla ilgili özel hükümler belirlendi.

Sermaye piyasası arçlarının halka arz yoluyla, halka arz edilmeksizin, tahsisli olarak ve nitelikli yatırımcılara olmak üzere dört farklı satış şekli belirlenen tebliğde halka arzda uygulanabilecek yöntemler de detaylı olarak düzenlendi.


HALKA ARZDA BELLİ BİR YATIRIMCI GRUBUNA İSKONTOLU SATIŞ YAPMA ŞARTLARI DÜZENLENDİ

Tebliğ ile ayrıca halka arz edilen payların tahssine ve dağıtımında uygulanacak esaslar düzenlenirken, payların ilk ve ikincil halka arzlarında uygulanabilecek teşviklerin çerçevesi de belirlendi.

Tebliğe göre payların ilk ve ikincil halka arzlarında belirli yatırımcı gruplarına Kurulca uygun görülmesi koşuluyla farklı fiyat uygulanarak satış yapılabilir. Bu durumda halka arz fiyatları arasındaki fark yüzde yirmiyi aşamaz ve aynı yatırımcı grubu içerisinde farklı fiyat uygulanamayacağı belirtilerek "Payların ilk ve ikincil halka arzında belirli yatırımcı gruplarına farklı fiyat uygulanmak suretiyle diğerlerine göre iskontolu satış yapılmak istenmesi ve ortakların mevcut paylarının da halka arz edilmesi durumunda, iskontolu olarak satılmak istenen paylar öncelikle halka arz edenlerin sahip oldukları mevcut paylardan karşılanır" ifadesine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPK'dan yeni tebliğler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN