Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TAP, Nabucco'yu gömdü

Yunanistan'da, Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak Trans Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (TAP) projesiyle ilgili Yunan hükümeti ve Şah Deniz Konsorsiyumu arasında anlaşma imzalandı.

Giriş Tarihi: 28.6.2013 12:10 Güncelleme Tarihi: 28.6.2013 13:36
Atina'da düzenlenen törende, söz konusu anlaşmayı, boru hattını konuk edecek ülke olarak (Ηοst Government Agreement) Yunanistan adına Maliye Bakanı Yannis Sturnaras ile Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakan Yardımcısı Makis Papageorgiu ve TAP Genel Müdürü Kjetil Tungland imzaladı.

Maliye Bakanı Sturnaras, imza töreninin ardından yaptığı konuşmada, TAP projesinin tercihi konusunda kesin kararın açıklanmasıyla Yunanistan'ın bölgede enerji kavşağı olacağını söyledi.

Tungland ise TAP projesiyle ilgili anlaşmanın uluslararası bir işbirliğinin göstergesi olduğunu belirterek, doğalgaz boru hattının inşasının Yunanistan'a 1,5 milyar avroluk yatırım getireceğini ve yeni iş sahaları açacağını kaydetti.

Ana kaynağı Azerbaycan'ın "Şahdeniz 2" yatağı olan doğalgazın, Türkiye aracılığıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'ya aktarılmasını öngören "Nabucco West" boru hattına alternatif olarak hazırlanan TAP projesi, doğalgazın Türkiye'nin mevcut boru hattı aracılığıyla Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya'nın Tarando bölgesine aktarılmasını öngörüyor.

Bu konudaki resmi açıklamanın Bakü'de bugün saat 09.00'da yapılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TAP, Nabucco'yu gömdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN